VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další plíživé zdražení: tentokrát vodné a stočné

Východní Čechy – Voda a stočné bude od Nového roku dražší. Třebaže se jednoprocentní nárůst daně z přidané hodnoty (DPH) nezdá nijak dramatickým skokem, meziročně bude v domácnostech představovat navýšení ve stovkách, v organizacích v tisících korun.

29.11.2009
SDÍLEJ:

CENA BUDE VYŠŠÍ. Přes padesát korun za kubík vody zaplatí od 1. ledna 2008 Vimperští. Zvýšení schválili zastupitelé. Vodoměry si tak budou obyvatelé hlídat zřejmě ještě více. Ilustrační foto.Foto: Jaroslav Pulkrábek

Minimálně o nárůst koeficientu DPH zvedne ceny VHOS Moravská Třebová. „Ještě nejsou u konce jednání s obcemi, kam vodu dodáváme, takže nelze definitivně oznámit novou cenu vody. Jisté je, že se v ní každopádně promítne zvýšení DPH,“ sdělil ekonomický ředitel VHOS Jan Finsterle.

Naproti tomu v Pardubicích už mají novou kalkulaci připravenou. Vodovody a kanalizace v průměru zvednou cenu vodného a stočného o 5,16 procenta. Za vodu odběratelé zaplatí 29,26 (namísto letošních 28,69 koruny), stočné se zvedá z 34,45 na 37,14 koruny.

Také jaroměřská voda bude dražší. „Od prvního ledna bude podle nového výpočtu stát kubický metr vody 19,25 koruny. Stočné se zvedá na 26,75 koruny. Celkem za kubík uživatelé zaplatí 46 korun včetně desetiprocentní DPH,“ informovala účetní jaroměřských Městských vodovodů a kanalizací Hana Novotná.

Město jako subjekt hospodaří se svou vodou rovněž ve Vrchlabí. Tam ještě nové ceny neznají. „Vodaři“ je sice již připravili, rada města je však ještě neschválila.

S oznámením, kolik budou účtovat za vodné a stočné, nespěchají ani ve Dvoře Králové nad Labem. „O nové ceně vody není rozhodnuto,“ odpověděla starostka Edita Vaňková.

Do osmého prosince budou na kalkulace pro příští rok čekat v Jičíně. Dohodne je představenstvo na svém zasedání 8. prosince.

Na rozhodnutí „Vaku“ záleží, kolik lidé z Hradecka budou v příštím platit za vodu. Ani Královéhradecká provozní dosud ceny nezná nebo oficiálně nesděluje.

Ve Vysokém Mýtě a v okolí mohou lidé zůstat v klidu. „Zatím prosazujeme, aby se cena v porovnání s letošním rokem nijak neměnila. Záleží ovšem na rozhodnutí představenstva společnosti,“ řekl potěšující zprávu ředitel VaK Vysoké Mýto František Zima.

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod zdraží od 1. ledna příštího roku vodné a stočné v průměru o 3,1 procenta na celkových 56,87 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Oznámil to ekonomický náměstek podniku Zdeněk Zima. Při průměrné spotřebě 100 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná rodina na Náchodsku za vodu o asi 190 korun více.

Proč to dělat jednoduše…

Chrudimsko – Na Chrudimsku začne od 1. ledna platit dvousložková cena vody. Vodárenská společnost Chrudim mírně zlevní ceny vodného a stočného. Ze současných 67,50 za metr krychlový se bude platit o necelé dvě koruny méně. Zároveň však všechny spotřebitele čeká paušální poplatek za odběrové místo, který bude ve většině případů tvořit částka 880 korun ročně.

Systém bude výhodnější pro obyvatele bytových domů, naopak více zaplatí například chataři. Vodaři se také netají s tím, že váha paušálních plateb v celkových platbách za vodu se zřejmě bude do budoucna zvyšovat. Zároveň s tím by ale mohla stagnovat cena za skutečně odebrané krychlové metry. (man)

Autor: Zuzana Plocková

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení