VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomická školička: trh práce

Východní Čechy - Každý týden přinášíme ekonomickou školičku Deníku, kde dětem osvětlujeme ekonomické pojmy.

12.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Co říká odborný slovník?

Trh práce je charakterizován poptávkou trhu po práci a tržní nabídkou práce. Do činnosti trhu práce spadá najímání pracovníků, jejich alokace na konkrétní pracovní místa a otázky odměn pracovníků za plnění pracovních úkolů. Pokrývá také mobilitu pracovníků mezi pracovními místy a zaměstnavateli.

Vysvětlení pro děti

Trh práce si nemůžeme představovat jako skutečnou tržnici, kde by se snad prodávala nějaká práce. Ve skutečnosti je to vlastně jen jakási početní záležitost. Při ní se automaticky vytváří rovnováha mezi poptávkou všech firem (v ekonomice) po pracovnících a nabídkou pracovních hodin (požadavkem) nezaměstnaných lidí po zaměstnání. Matematicky je na jedné straně součet hodin, po které by zaměstnavatelé měli zájem lidi zaměstnat. Oproti tomu stojí nabídka (součet) hodin, po které chtějí nezaměstnaní pracovat. Rovnováha takto pojatého trhu práce je závislá na mzdě, kterou jsou zaměstnavatelé ochotni platit, a mzdou, za kterou jsou ochotni nezaměstnaní pracovat. Je–li skutečná mzda na trhu pro podnikatele přijatelná, tedy relativně nízká, zaměstnávají všechny volné pracovní síly a ty potom na pracovním trhu chybí. Pokud je ale mzda vyšší, než jsou zaměstnavatelé ochotni platit, pak je na trhu přebytek práce, tedy nezaměstnanost. Trh práce problémy řeší i podporou dojíždění nebo stěhování nezaměstnaných do míst, kde je vyšší nabídka volných míst.

Rovnováha na trhu práce (nezaměstnanost) je tedy určena takzvanou reálnou mzdou. Proto, že v Česku je tato mzda nižší než v západoevropských zemích, stěhují se z tohoto důvodu tamní podnikatelé k nám, aby ušetřili na mzdách. Naopak, Češi obvykle na Západě dostanou za práci zaplacenu vyšší mzdu než doma.

ANKETA: Co je to rozpočtový deficit?

Natálie Kadlečková, 10 let, Divec
To je něco, kde se nabízí práce a kde lidé práci hledají. Většinou se to děje v nějaké budově a chodí tam ti, koho z práce vyhodili.

Vojtěch Jedlička, 15 let, Rychnov nad Kněžnou
Jde o nabídku zaměstnání a poptávku. Dnes je asi dost těžké sehnat pěkné a dobře placené místo, hodně firem teď propouštělo kvůli krizi.

Scarlett Hrušková, 9 let, Police nad Metují
Myslím si, že trh práce jsou všechna různá zaměstnání a profese, ve kterých lidé pracují v určitém městě, regionu nebo v celé republice.

Ladislav Cerman, 11 let, Česká Třebová
To jsou pracovní místa, která nejsou obsazena a která firmy zveřejňují. Lidé se tak dozvědí, kde můžou sehnat zaměstnání.

Anna Hodná, 6,5 roku, Pardubice
Trh práce? Nic mě nenapadá, asi to bude něco, kde se prodává nějaká práce, třeba od policajtů nebo od hasičů.

(bav)

12.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Chrudimsko, Pardubicko – Promítání pod širým nebem láká, ale déšť rozhoduje.

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Pardubice – Krádež kola oznámil policistům. K pachatelům se dobrali jak muži zákona, tak sám okradený.

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení