„Mexiko skutečně patří k destinacím, o které zájem mezi klienty roste. A to jak u poznávacích, tak i u pobytových zájezdů, kde převažují odlety z Německa. Ty vyjdou cenově mnohem příznivěji než z českých letišť,“ sdělil Tomáš Rambousek z pardubické cestovní agentury Stopa.

„Snad každý cestovatel, který je duší tak trochu dobrodruh, si přeje alespoň jednou Mexiko navštívit,“ prozradil Tomáš Rambousek.

„O bezpečnost v Mexiku naši klienti přílišné obavy nemají, i když je pravdou, že už několik z nich přepadení také zažilo. Dokonce prý lupiči měli cedulku, kde s kolty za pasem prosili o dar. Když turisty oloupili, pěkně jim poděkovali a s úsměvem odešli,“ podotkl Tomáš Rambousek, podle něhož však má Mexiko v posledních dvou letech trochu smůlu z jiných důvodů.

„Loni někteří klienti na poslední chvíli odříkávali zájezdy ze strachu z mexické chřipky, letos kvůli ropné skvrně v Mexickém zálivu.“

„Mexiko bych jako turistickou destinaci rozhodně nezavrhoval. Ba naopak. Je to nádherná země,“ vyjádřil se etnolog a historik Oldřich Kašpar z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, pro něhož se tento stát stal druhým domovem.

„Kolem Mexika koluje spousta mýtů a fám. Stačí si vybavit jen tu loňskou, která se týkala mexické chřipky. Byla to pořádně nafouknutá mediální bublina, která měla na tamní turistický ruch velmi negativní vliv,“ zavzpomínal Oldřich Kašpar.

„Tak jako všude jinde je samozřejmě i v Mexiku potřeba být obezřetný, nesnažit se vypadat jako turista, kterému na krku visí fotoaparát pomalu s cedulkou ,Ukradni si mě’. Člověk se musí mít na pozoru hlavně večer, jezdit pouze taxíky s licencí, ale i tak je noční jízda v něm poměrně riskantní podnik, pro samotné ženy skoro sebevražda,“ varoval Kašpar.

„Bezpečnostně rizikovou oblastí je území, které hraničí se Spojenými státy americkými. Mexiko je velmi důležitou tranzitní zemí na dopravu drog a zbraní. Pozice narkomafií je tu neuvěřitelně silná. Když jí někdo z policistů začne šlapat na paty, je schopná mu klidně vystřílet celou rodinu. Proto jsou do těchto oblastí posíláni i vojáci. Ale jinak je situace v Mexiku celkem stabilní. V některých oblastech, zejména na venkově, ani lidé nemusejí zamykat auta, jak je tam bezpečno,“ dodal vysokoškolský pedagog, který udržuje úzké styky i s mexickým velvyslanectvím.

„Pokud vím, tak za poslední dobu tam Češi žádné výraznější problémy neměli,“ pokračoval Oldřich Kašpar.

„Je třeba dodržovat základní turistické poučky. Mezi ně patří například doporučení nejíst na ulici, nepít vodu z nejasného zdroje, a to ani z kohoutku. Na venkově může být v tomto ohledu nebezpečná dokonce i plechovka,“ nechal se slyšet pedagog pardubické univerzity.

„V mexických horách je pak nutné dbát na to, aby měl člověk neustále pokrývku hlavy. Slunce zde pálí mnohem víc, než by se třeba někomu mohlo na první pohled zdát,“ uzavřel Kašpar.