VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hypotéky mírně zlevnily, na oslavy je ale ještě brzo

Čechy - Boj o zákazníka přispěl k mírnému zlevnění některých hypotečních úvěrů. Banky však neposkytují slevy zadarmo – jejich získání je vázáno na splnění mnoha podmínek.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Donedávna se zdálo, že přes pokles objemu nově poskytnutých hypoték a snižování základních úrokových sazeb ze strany ČNB, zůstanou úroky u hypoték prakticky beze změny. Od konce léta se však ledy přece jen hnuly a některé hypoteční úvěry jsou levnější.Pravda, jejich získání je často vázáno na splnění řady podmínek, které by si měl žadatel o hypotéku předem důkladně prostudovat.

Nová banka na trhu

Na domácí hypoteční trh počátkem listopadu překvapivě vstoupila britská banka HSBC. Nyní nabízí hypotéku „Premier“ se zajímavou úrokovou sazbu od 4,5 procenta ročně. Při dohodnutí hypotečního úvěru za nejméně tři miliony korun získají klienti navíc zdarma přístup k exkluzivnímu balíčku bankovních služeb se stejným názvem, aniž musí splnit potřebná kritéria.

Ta jsou jinak poměrně přísná – hodnota klientových úspor a investic v bance musí během půl roku překročit milion korun. Hypotéky HSBC tedy nejsou pro každého.

Zmiňované zlevňování nabízených hypoték se zdaleka netýká všech. Hypoteční banka jako největší aktér na trhu, který zpravidla nereaguje na úroky stanovené Českou národní bankou, zvolila tuto taktiku i tentokrát: její šéf Jan Sadil nedávno v tisku naznačil, že snižovat úročení hypoték banka zatím příliš nehodlá. Jinak ovšem postupují Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank, ČSOB nebo také další poskytovatelé tohoto finančního nástroje.
Česká spořitelna před časem snížila o procento úrok u produktu „Ideální hypotéka“. Snížení se může týkat až poloviny hodnoty uzavřeného úvěru. Komerční banka zase snížila úročení u hypotéky „Klasik“. Levněji nabízí hypotéku také Raiffeisenbank.

Hypoteční banka Wüstenrot zase po zářijovém snížení úroků u hypoték s jednoletou a tříletou dobou fixace zlevnila nyní i hypotéky s pětiletou dobou fixace, a to o čtvrt procenta. Minimální úrok tak činí 4,94 procenta ročně. Všem klientům, kteří splní podmínky, pak zaručuje úrokovou sazbu 5,24 procenta ročně.

Náznaky stabilizace


Z údajů serveru Fincentrum, které porovnává úrokové sazby hypoték, přitom vyplývá, že jejich nynější průměrná hodnota v České republice dosahuje 5,63 procenta.

Vývoj úroků v poslední době přitom naznačuje, že může dojít k jejich stabilizaci. Podrobnější porovnání hypotečních úvěrů jednotlivých institucí najdete na adrese www.hypoindex.cz.

Autoři vychází z údajů devíti finančních ústavů nabízejících hypotéky, a to České spořitelny, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banky, Komerční banky, Volksbank CZ, UniCredit Bank a hypoteční banky Wüstenrot.

Jednoroční fixace hypoték za dva miliony korun se standardní splatností, které kryjí 85 procent zastavené nemovitosti, se pohybuje od 4,44 procenta v případě UniCredit Bank po až 5,69 procenta nabízených většinou konkurentů. Tato banka je nejlevnější také v případě tříleté a pětileté fixace úroků z úvěrů. U desetiletých a patnáctiletých hypoték na trhu vede Česká spořitelna.

Slevy ano, jenže…


Banky sice nabízejí některé slevy, poskytnutí výhodnějších hypoték však často váže na splnění řady podmínek, které je třeba důkladně
prozkoumat předem. Pokud si nevíte rady, je dobré poradit se před získáním hypotéky s odborníkem. I tady platí, že nejlevnější úvěr nemusí být nejlepší. V nejisté době asi příliš nikoho nepřekvapí, že větší zájem lidé projevují o hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby, a naopak menší o zafixování úroků na rok.

KB mění partnera
Jak již bylo řečeno, na český hypoteční trh vstoupila banka HSBC. Připomenout je třeba i změnu partnera Komerční banky. Místo spolupráce s pojišťovnou Allianz uzavřela strategické partnerství s Českou pojišťovnou a ve svých pobočkách teď nabízí také majetkové pojištění České pojišťovny.
Přes pojišťovnu je zase možné získat hypoteční úvěr Komerční banky.

Komerční banka se navíc zařadila k institucím, které zájemcům nabízejí „hypotéku z domova“. Od 21. října to umožňují internetové aplikace „Moje banka“ a „Expresní linka plus“. Stačí zadat parametry hypotéky v několika jednoduchých krocích a poté elektronicky odeslat příslušnou žádost do banky.
GE Money Bank nabízí do konce listopadu zpracování hypotéky zcela zdarma. Týká se to účelových hypoték s úrokovou sazbou zafixovanou na tři, pět a deset let.

Při podpisu úvěru do konce února 2010 může zájemce ušetřit až 25 tisíc korun. Úrok činí 4,99 procenta ročně.

FRANTIŠEK MAŠEK

23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení