Pardubice kraj o patnáctiprocentní podíl požádaly, aby mohly firmě, která je ve finančních potížích, půjčit peníze. „Prodej podílu by se kraji nevyplatil,“ řekl hejtman Radko Martínek (ČSSD).

„Ocenění a všechny platby spojené s prodejem by stály více, než je nominální hodnota našeho podílu, která činí 150 tisíc korun,“ uvedl Radko Martínek. Převod musí ještě schválit zastupitelé.

„Převedení podílu kraje na město bylo jednou z podmínek, která je nutná pro to, abychom Technoparku mohli pomoct a pokusili se tento projekt zachránit,“ sdělil náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř (ODS).

„Na nejbližším jednání městského zastupitelstva, které je na programu 21. září, se k Technoparku znovu vrátíme a posoudíme, zda všechny podmínky, které byly spojeny s naším závazkem projektu pomoct, byly splněny nebo ne,“ poznamenal náměstek pardubického primátora.

Technopark funguje od předloňského září. V komanditní společnosti drží v současnosti 51 procent firma Free Zone Pardubice, v níž má účast i město, 34 procent Univerzita Pardubice a 15 procent Pardubický kraj. Společnost se měla orientovat především na vyspělé technologie z oblasti výpočetní techniky, zkušebnictví, vědy a výzkumu a hlavně automobilového průmyslu. Její rozvoj však zabrzdila krize.

V areálu pracuje přibližně 100 lidí. Vědecký inkubátor je ve finanční tísni, protože stále nemá dostatek nájemců a splácí úvěr.

Vedení Technoparku požádalo o pomoc kraj a město už přibližně v polovině loňského roku. Kraj pomoc odmítl, vedení města v květnu schválilo půjčku Technoparku tři miliony korun čtyři roky po sobě. Jednou z podmínek však bylo držení podílu ve firmě ve výši 45 procent.

(td, čtk)