VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kovář: 'TechnoPark se mohl zachránit'

Pardubice – /ROZHOVOR/ - Co bude dál s TechnoParkem? Kde jsou příčiny neúspěchu tohoto projektu, který měl do kraje lákat výzkumné a rozvojové firmy, ale dnes se topí v dluzích? O tom jsme hovořili s mužem, který stál u jeho zrodu – současným předsedou dozorčí rady společnosti TechnoPark Management Jiřím Kovářem.

2.3.2011
SDÍLEJ:

Jiří KovářFoto: archiv

Co bylo hlavní myšlenkou TechnoParku v počátku?
TechnoPark měl být centrem sdílení špičkových technologií, které by společně sdílelo několik firem. Tím by se dostaly na technologicky vyšší úroveň, a to až do fáze, kdy by měly dost prostředků na nákup vlastních technologií. Zároveň se TechnoPark měl stát podnikatelským inkubátorem s cílem podporovat začínající firmy, kterým by nabízel nejen azyl, ale i potřebný poradenský servis.

Kde podle vás nastal problém?
Bylo jich několik. Zatímco na financování technoparků se zpravidla výrazně podílí veřejný sektor, v Pardubicích to bylo vymyšleno tak, že veřejný sektor jeho vybudování nebude stát ani korunu. (Až na minimální vklad do obchodní společnosti.) S tím, že bude hrazeno z evropských peněz a bankovního úvěru. Aby bylo možné ho získat, měl se TechnoPark orientovat na tehdy bonitní automobilový průmysl. Garancí pro úvěr měly být dopředu uzavřené smlouvy s významnými zástupci tohoto odvětví.

Projekt byl předložen krajskému zastupitelstvu i akademickému senátu univerzity a schválen. Pak byla podána žádost o evropské dotace. Tu jsme získali. Pokud tedy nyní někdo tvrdí, že šlo o špatný projekt, nechápu, proč ho představitelé kraje, města a univerzity odsouhlasili.

Samozřejmě, že po bitvě je dnes každý generálem. Ale je potřeba si uvědomit, že zatímco naše privátní firma do TechnoParku investovala téměř padesát milionů korun, z veřejného sektoru nešla na přípravu projektu ani koruna. A teď nám někdo říká, že je to neúspěšný a zbytečně drahý projekt. Ano, není to nejlevnější stavba, chtěli jsme, aby měla určitou úroveň, ale každá instituce, která v něm byla zapojena, mohla v kterékoliv fázi projektu sdělit svůj názor, kontrolovat nás.

Proč tedy pardubický TechnoPark nakonec nesplnil svůj záměr?
V okamžiku, kdy končila jeho výstavba, přišla krize automobilového průmyslu. Člověk, který s tímto projektem do Pardubic vstoupil, najednou řekl, že jde od toho. Protože tu na rozdíl od něj žiji, cítíl jsem odpovědnost vzniklou situaci řešit. Oznámil jsem to úvěrující bance i všem subjektům, které v TechnoParku figurovaly. Dva roky jsme po představitelích kraje, města a univerzity žádali o vyjádření, zda jsou nám ochotni pomoct nebo ne. Místo jasného sdělení se najednou začaly na veřejnosti objevovat informace o naší nepříliš dobré situaci, což řadu zájemců o vstup do TechnoParku odradilo. Tyto dva roky čekání stály mou firmu deset milionů korun, zatímco veřejný sektor řádově statisíce korun. A pak najednou od nás dá ruce pryč s konstatováním, že jde o o nepovedený projekt. Přitom kdyby se veřejný sektor vyjádřil dříve, mohli jsme hledat řešení v privátním sektoru. To je nevýhoda spolupráce s veřejným sektorem – je to bohatá, ale hodně problematická nevěsta, která po každých volbách může změnit názor.

A co bude s projektem teď?
Jediná cesta je jít za jediným věřitelem – firmou Geosan Group a pokusit se dohodnout, aby TechnoPark ještě nelikvidovala.

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení