VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy přinesly loni většinou mírný zisk

Pardubický kraj – Obecní lesy v Pardubickém kraji loni přinesly jejich vlastníkům většinou zisk. Přes poměrně velké rozlohy lesních pozemků však velkými zdroji peněz pro pokladny obcí až na výjimky nejsou.

30.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Výnosy snižují kalamity, využití části lesů k rekreaci i značné náklady na správu a údržbu porostů.
Pardubice vlastní 463 hektarů lesních pozemků. V minulém roce utržily vedle jiných příjmů za prodej dřeva 1,9 milionu korun, celkově skončilo hospodaření se ziskem 822.000 korun. Tržby v minulých letech negativně ovlivnila těžba dřeva poškozeného vichřicí a polomy.

Chrudimi patří zhruba 450 hektarů lesních porostů, z nichž pět hektarů tvoří Přírodní rezervace Habrov, 123 hektarů rekreační lesy Podhůra a 320 hektarů je lesů hospodářských. Podle předběžných výsledků přinesly lesy vloni zisk 288.000 korun. „Hospodaření je v současné době velmi poznamenané likvidací následků tornáda z roku 2008,“ uvedl Zdeněk Odvárka, jednatel společnosti Městské lesy Chrudim, která patří městu a tomu také platí za nájem z lesních pozemků půl milionu korun ročně.

Nejrozlehlejší lesy v kraji má město Polička, celkem 2145 hektarů. Vloni vynesly 8,693 milionu korun hrubého zisku, tedy 4052 korun z jednoho hektaru, což je nejvíce v regionu. V částce je však započítán i více než milion korun dotací na hospodaření v lesích a pořízení lesnické techniky. „Hospodářský výsledek byl výrazně lepší než v roce 2009, a to z důvodu růstu cen všech sortimentů surového dříví, lepší poptávky ze strany odběratelů a celkového oživení ekonomiky,“ poznamenal vedoucí odboru lesního hospodářství Radek Krejčí.

Přes 700.000 korun před zdaněním přinesly minulý rok městské lesy Hlinsku, 850.000 korun Lanškrounu a 842.000 korun Svitavám. Kolem 3000 korun z hektaru získalo 15 měst a obcí v čele s Holicemi, jejichž zhruba 5000 hektarů lesů spravuje obcemi založené Lesní družstvo Vysoké Chvojno.
Některá města v lesích netěží a výdaje převyšují údržbu, příkladem je Moravská Třebová s 38 hektary lesních pozemků. Králíkům se naopak i bez mýtní úmyslné těžby daří držet kladnou bilanci.

Svých 150 hektarů lesa se už delší dobu snaží prodat Přelouč, zatím neúspěšně, cena 12 milionů korun se zdála zájemcům příliš vysoká. Vloni skončilo lesní hospodaření se ztrátou asi 30.000 korun, podobně jako předloni. Od června 2009 se totiž v lesích neprováděla žádná činnost, což je podle lesního hospodáře města neudržitelné. Do roku 2008 však lesy přinášely zisk v řádu několika set tisíc korun.

Pro některá města mají lesy také velkou rekreační funkci, která zisky většinou nepřináší. Například Chrudim vybudovala na Podhůře v blízkosti města vyhledávaný lanový park, naučnou stezku, rozhlednu Bára a venkovní tělocvičny, upravuje také lesní cesty. Podobně slouží k procházkám obyvatel části lesů Pardubic.

(zr, čtk)

30.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení