Chtějí totiž nakupovat zeleninu, ovoce, vajíčka i maso přímo od domácích pěstitelů a chovatelů. Farmáři však varují před falešnými farmáři, kteří své produkty nakupují ve velkoobchodech a pak je vydávají za vlastní produkci.

„Máme informace, že na několika místech v České republice se na farmářských trzích objevují falešní farmáři. Samozřejmě, že to kazí celkovou image trhů, jejichž cílem je nabízet kvalitní a chutné potraviny. To je také důvod, proč sem lidé chodí. Chceme proti falešným farmářům bojovat,“ říká prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš.

Farmářské trhy začaly vznikat v České republice před dvěma lety. Velmi rychle si našly své příznivce a jejich obliba mezi spotřebiteli stále stoupá. Zemědělci tak našli možnost, jak své kvalitní potraviny z domácího prostředí nabídnout zákazníkům.

Rada: Zeptejte se na původ potravin!

„Farmářské trhy nabízejí čerstvé a kvalitní potraviny, což se o prodejích v supermarketech říct nedá. Falešní farmáři poškozují nejen zemědělce, ale také spotřebitele,“ tvrdí Petr Mareš.

„Doporučujeme provozovatelům farmářských trhů, aby si důkladně prověřili prodejce a dbali na uvedení původu potravin,“ zdůrazňuje Petr Mareš a zároveň radí zákazníkům, aby se farmářů nebáli zeptat, odkud pocházejí jejich potraviny.

Čeští zemědělci, kteří prodávají poctivě zpracované potraviny, jsou výskytem falešných farmářů rozhořčeni a shodují se, že proti nim budou společně bojovat. „Nedovolíme, aby tito podvodníci zkazili pověst českým farmářům,“ uzavírá shodně za zemědělce Petr Mareš.

Eva Fruhwirtová