VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejatraktivnějším oborem je prodej a obchod

Pardubický kraj – Přestože se o létě říká, že je to z hlediska nabídek práce okurková sezona, vzrostl v červenci meziročně počet vystavených pracovních inzerátů o plných dvacet procent.

18.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

V srpnu počet pozic i reakcí poroste

„Z aktuálních dat vyplývá, že se pracovní trh letos vrátil k obvyklému scénáři sezonních výkyvů. V červenci tak je opět patrný jistý útlum náborových aktivit firem, přestože celkově pracovní trh oproti loňsku výrazně vzrostl. Loni v létě byl tento výkyv minimální, protože firmy dlouhodobě kvůli obavám o další ekonomický vývoj obsazovaly jen ty nejnutnější pozice,“ komentoval situaci Ondřej Mysliveček, analytik společnosti, jež provozuje webové portály s nabídkou zaměstnání.

Již v srpnu podle Myslivečka dojde k dalšímu nárůstu počtu inzerovaných pozic na plný úvazek. Zhruba od poloviny měsíce však také výrazně poroste počet reakcí uchazečů, zejména díky letošním absolventům, z nichž většina si teprve nyní začíná hledat zaměstnání.

„Pokud jde o odvětví, v nichž firmy nyní nejčastěji hledají nové zaměstnance, k nejvýraznějšímu růstu došlo v oborech výroba a průmysl, strojírenství a také informační systémy a technologie,“ upřesnil Mysliveček.

Ve skladbě poptávky firem jsou přitom výrazné regionální rozdíly.

V Pardubickém kraji je nejatraktivnějším oborem podle zájmu firem prodej a obchod, jehož podíl vystavených pracovních pozic čini šestnáct a půl procenta. Následuje průmysl a výroba, podíl tohoto odvětví je v průměru devět procent. Na třetím místě figuruje strojírenství, jehož podíl činí více než sedm a půl procenta.

V sousedním Královéhradeckém kraji je stejně jako v Pardubickém nejvíce pozic v oboru prodej a obchod. Nabídka této oblasti pokrývá téměř dvacet procent trhu práce v kraji. Dále je to téměř devět procent nabídek v odvětví výroba a průmysl. Na třetím místě se oproti Pardubickému kraji, kde figuruje strojírenství, objevilo bankovnictví a finanční služby. Volné pozice činí přes sedm procent.

Nejvíce volných míst nabízela Praha

„Prodej a obchod co do podílu vystavených pozic ve 12 krajích stále vede, dotahují jej však především obory z průmyslových odvětví,“ konstatoval analytik Ondřej Mysliveček.

Nejvíce volných míst bylo v červenci inzerováno pro Prahu – průměrně 11 731 v každém dni. (Monika Suchá)

Situace na trhu práce

Nejatraktivnější obory podle zájmu firem – Pardubický kraj:

Prodej a obchod (16,49 %)
Výroba a průmysl (9,20 %)
Strojírenství (7,68 %)

Počet volných míst na plný úvazek (celorepublikově):

květen 2011 12 690
červen 2011 13 404
červenec 2011 12 208
18.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení