VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet kraje na rok 2012 má být přebytkový

Pardubický kraj - Nejvíce předpokládaných výdajů půjde do kapitoly doprava a silniční hospodářství

1.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Pardubický kraj včera představil návrh rozpočtu na rok 2012, který vychází z odhadů ekonomického vývoje.

Předpokládá, že příjmy příští rok dosáhnou přibližně 2,92 miliardy korun a výdaje 2,865 miliardy korun.

„Rozpočet pro příští rok je navržený jako přebytkový, a to částkou 55 milionů korun. Žádný úvěr si kraj brát nebere. V minulých letech si Pardubický kraj vzal úvěry za celkem dvě miliardy a sedm set padesát devět tisíc korun a některé z toho už jsou splaceny,” prohlásil náměstek hejtmana odpovědný za rozpočet Roman Línek.

Výše pěti úvěrů, které Pardubický kraj v současné době splácí, bude k 1. lednu 2012 činit 2,1 miliardy korun. Podle splátkových kalendářů budou dva úvěry v příštím roce splaceny a zůstanou dva úvěry od Evropské investiční banky a úvěr na nemocnice. Splátky v roce 2012 budou činit zhruba 215 milionů korun a odhadované úroky přibližně 82 milionů korun.

„Se všemi těmito závazky návrh rozpočtu kraje počítá, samozřejmě jsou v něm zahrnuty i finanční zdroje na dokončení rozestavěných investic a na dopravní obslužnost. Pochopitelně nám umožní i čerpání na projekty financované Evropskou unií,” informoval Roman Línek.

Kraj by si půjčit mohl, ale nechce

Obslužnost dluhů, tedy podíl k celkovým příjmům kraje, je podle Línka v Pardubickém kraji sedm až devět procent. „Limit podle ministerstva financí je třicet procent, mohli bychom si tedy ještě půjčit, nicméně se vyrovnáváme s výpadky daňových příjmů a splácíme úvěry na věci, které se pořídily dříve, a nechceme si brát nový úvěr,” podotkl náměstek hejtmana zodpovědný za rozpočet Roman Línek.

Daňové příjmy by v roce 2012 měly činit 2,5 miliardy korun. Druhým největším příjmem budou dotace ze strukturálního fondu Evropské unie - 234 milionů korun.

Většina předpokládaných výdajů půjde do kapitoly doprava, silniční hospodářství a investice. Dosáhnout by měly více než jedné miliardy korun. Druhou největší položkou bude zdravotnictví, jeho předpokládané výdaje činí téměř 280 milionů korun.

Bude vytvořena rezerva 106 milionů

Pardubický kraj v letošním roce dostál všem smluvním závazkům a navíc si vytvořil téměř stopadesátimilionovou rezervu, z níž většina peněz byla využita na pomoc v hospodaření nemocnic.

„Také pro příští rok počítáme s vytvořením rezervy ve výši 106 milionů korun. Bude sloužit pro zatím nespecifikované priority kraje i jako rezerva Rady Pardubického kraje a pro zvládnutí očekávaného nárůstu DPH,” řekl náměstek hejtmana Línek.

Vláda a parlament přenášejí na kraje další povinnosti a zároveň snižují dotaci na výkon státní správy. „V roce 2012 například v důsledku reformy na úseku sociálního zabezpečení dojde ke snížení dotace na výkon státní správy o 2,6 milionu korun,” vysvětlil vedoucí finančního odboru Oldřich Felgr.

Lenka Štěpánková

1.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení