VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní elektrárna Práčov patří mezi největší

Práčov - /BOHATÁ FOTOGALERIE/ Den co den projíždí stovky aut kolem 58 metrů vysoké věže na Práčově. Málokdo však tuší, že se jedná o součást jedné z nejvýkonnějších malých vodních elektráren v ČR.

13.7.2009
SDÍLEJ:

Elektrárna Práčov se řadí s výkonem 9,75MW k nejvýkonnějším malým vodním elektrárnám v ČR.Foto: Radek Latislav

„Pokryla by celoroční spotřebu 2160 domácností. Na východě Čech byla tak nejlepší z našich osmi vodních elektráren,” hodnotí úspěchy práčovské elektrárny mluvčí ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina.

Vodní elektrárna Práčov je poměrně rozlehlá. Byla jednou z prvních hydrotechnických staveb u nás po druhé světové válce a svoji rozsáhlostí zasahovala do katastru šesti obcí.

Součástí celého komplexu dokončeného v roce 1953 je vodní dílo Křižanovice s ocelovým přivaděčem do Práčova. Přivaděč svým úctyhodným průměrem 2,4m pojme 13m3 vody za sekundu. Z křižanovického přivaděče proudí i voda pro úpravnu Monako.

K nejviditelnějšímu prvku z velké části Chrudimska patří vyrovnávací věž na Práčově.

„Účelem je ochrana přivaděče před nárazy tlaku vzniklým náhlým uzavřením uzávěru před turbínou,” objasňuje zasvěceně vedoucí elektrárny Aleš Chotěnovský.

Věž pracuje na principu spojených nádob s vodní nádrží Křižanovice. Hladina vody ve věži je tak stejná jako výška hladiny vody v Křižanovicích.

Ve strmém srázu pod vyrovnávací věží je lidskému oku skryta samotná vodní elektrárna Práčov se strojovnou a rozvodnou dodávající ekologicky čistou energii do rozvodné sítě. Voda přitékající přivaděčem z vyrovnávací věže rozbíhá lopatky Francisovy turbíny o výkonu 9,75 MW.

Štěpánka Beránková ze skupiny ČEZ informuje o modernizaci elektrárny v roce 2001. „Účelem modernizace vodní elektrárny Práčov bylo maximální ekonomické využití hydroenergetického potenciálu řeky Chrudimky za současných právních, ekonomických a technických podmínek.”

Vodní elektrárna Práčov je provozována ve špičkovém režimu. „Teď jedeme hodinu a třičtvrtě denně. Jsme závislí na množství vody, o kterém nás informuje Povodí Labe. Březen byl z důvodu tání sněhu nejúspěšnější, jeli jsme nepřetržitě,” dodává závěrem Aleš Chotěnovský.

Obnovitelné zdroje mají podle Jiřího Kosiny velký potenciál. Do roku 2020 má ČR závazek vůči EU zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů na 13%. Vodní elektrárny však nemají možnost zvýšení výroby objemu elektrické energie. Na rozvoj tak čeká zpracování energie ze slunce, větru, biomasy a bioplynu.

Radek Latislav

Místo události:
13.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pak Na Špici.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

BEÁTA AUGUSTINOVÁ se narodila 13. srpna ve 22 hodin a 58 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3000 gramů. Maminku Barboru podpořil u porodu tatínek Ondřej. Bydlí v Chrtníkách a doma na ně čeká tříletý Šimon.
6

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Na Dašické ulici v Pardubicích zasahovali hasiči. Zachránili člověka.

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení