VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbaví se ČEZ uhelné elektrárny?

Pardubice, Praha - Elektrárenský gigant uvažuje o prodeji Chvaletic, na obzoru jsou dva potenciální adepti.

8.8.2010
SDÍLEJ:

Elektrárna ChvaleticeFoto: DENÍK/Pavla Mrázková

Na podzim by mohlo dojít k vlastnickým změnám Elektrárny Chvaletice, ČEZ totiž uvažuje buď o převodu do dceřiné společnosti nebo o prodeji. Snaha vyčlenit elektrárnu Chvaletice do samostatné firmy poprvé na veřejnost pronikla letos v únoru. Záměr koresponduje se strategií skupiny ČEZ postupně nahrazovat uhelné bloky jadernými a paroplynovými elektrárnami.

Chvaletice jsou nejméně ziskovou uhelnou elektrárnou, provoz prodražují zejména náklady na dovoz hnědého uhlí po železnici a finanční efekt nepřinášejí ani dodávky tepelné energie do měst či podniků.

V odborné veřejnosti se v poslední době hovoří o možné výměně aktiv mezi velkými energetickými skupinami na českém trhu. Zmiňuje se zejména Energetický a průmyslový holding (EPH) a skupina Czech Coal. Zatímco druhý subjekt, který je shodou okolností dodavatelem uhlí pro elektrárnu, zatím situaci komentovat nechce, EPH v minulých dnech svůj zájem nevyloučil. Podle serveru lidovky.cz se nabízí možnost výměny za podíl, který má EPH prostřednictvím Elektráren Opatovice v Pražské teplárenské, případně za podíl ve firmě Pražská teplárenská Holding. Ten by EPH měla získat díky výměně podílů s německou energetickou společností EnBW.

Zajímavým aktivem je i samotná lokalita. Nahradit stávající elektrárnu novým zařízením je totiž jednodušší než získat nutná povolení pro stavbu elektrárny nové. Značnou hodnotu představuje též připojení výkonu do přenosové soustavy společnosti ČEPS.

Celkový instalovaný výkon Elektrárny Chvaletice, jejíž životnost je plánována přibližně do roku 2020, tvoří čtyři 200megawattové výrobní bloky, které v roce 2009 dodaly do rozvodné sítě 2,38 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od roku 1996 se do ní uhlí dopravuje po železnici, která nahradila původní cestu z Lovosic po řece Labi.

Elektrárny ČEZ
(výkon v megawattech )
Temelín - 2000 
Dukovany - 1830 
Prunéřov II - 1050 
Počerady - 1000 
Dětmarovice - 800 
Chvaletice - 800 
Tušimice - 800 
8.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kaut se chystá na šampionát do 18 let.

Baráž bez mladíků. Míří na mistrovství světa

Ilustrační foto

Případů TBC v kraji loni přibylo

Po neděli se bude v Pardubickém kraji lyžovat jen v Dolní Moravě

Pardubice - Lyžařská střediska v Pardubickém kraji se již připravují na konec sezony. V neděli ukončí provoz areál v Červené Vodě - Čenkovicích, i když na sjezdovkách je ještě sněhu dostatek. V příštím týdnu bude pokračovat jen středisko v Dolní Moravě na Orlickoústecku, ale v omezeném rozsahu, řekl ČTK jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Kraj chce víc bezbariérových spojů

Pardubice – Pardubický kraj chce, aby v regionu jezdilo více bezbariérových spojů v exponovaných časech. „Budeme jednat s dopravci při novém výběrovém řízení, aby se navýšil celkový počet bezbariérových autobusů obsluhujících regionální linky, protože na rozdíl od železnice jich prozatím obecně v krajích příliš nevidíme," uvedl hejtman Martin Netolický

Počet obyvatel Pardubického kraje se loni zvýšil o 938 lidí

Pardubice - Počet obyvatel Pardubického kraje se v loňském roce zvýšil o 938 lidí na 517.087. Kladný byl přirozený přírůstek i přírůstek stěhováním. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Jeruzalémský kříž má městu připomínat soucit a lásku

Pardubice – Pardubický městský kříž, zvaný Jeruzalémský, je od tohoto měsíce k vidění na náměstí za Palácem Atrium směrem k poliklinice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies