VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Profesionální hasiči školili dobrovolné kolegy

Opočínek - Dobrovolné jednotky na Přeloučsku mají za sebou unikátní trénink. Pod dohledem profesionálů si vyzkoušely boj s ohněm i zručnost

4.10.2011
SDÍLEJ:

Požár budovy a hašení v uzavřených prostorech se cvičilo naostro - v objektu určeném k demoliciFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dobrovolní hasiči nemají možnost vyzkoušet si požár nanečisto. Přitom na ně se často profesionálové spoléhají. Nabídka společného výcviku v reálných podmínkách proto přišla vhod.

Profesionální hasiči ze stanice Přelouč uspořádali pro své kolegy výcvikové odpoledne.
„Na kurz bylo pozváno sedm dobrovolných jednotek (SDH) – Choltice, Lipoltice, Přelouč, Řečany nad Labem, Prachovice, Zdechovice, Hrochův Týnec – tedy sbory, se kterými se u požárů pravidelně potkáváme,“ uvedl velitel přeloučské stanice a zároveň i vrchní organizátor cvičení Michal Vašica.
Hasiči své kolegy připravují na neobvyklé situace z prozaických důvodů.

„Přelouč je malá stanice, kde slouží pouze čtyři profesionální hasiči. Některé zásahy, a to zejména u požárů, ale často vyžadují více lidí a pomoc dobrovolných hasičů je potom nezastupitelná. Na druhou stranu jim však často chybí zkušenost z některých situací, protože na ně prostě nikde nemohou trénovat. Rozhodli jsme se proto využít nabídky vlastníka průmyslového areálu v Opočínku, který nám k výcviku přenechal starou budovu určenou k demolici. Této příležitosti jsme proto samozřejmě rádi využili,“ poznamenal Vašica.

Hasiče na jednotlivých stanovištích čekaly různé úkoly. Jedním z nich byl vstup do uzavřeného prostoru.
Hasiči musí nejprve dveře otevřít jen na krátko, aby oheň nedostal příliš kyslíku a opatrným postupem a s pomocí vodní clony postupovat přikrčeni vpřed.

Kudy z pasti

Další užitečnou věcí je zavedení hadic zvaných C do patra, a to s pomocí nastavovacího žebříku. Výšková technika je ne všude dostupná a ne vždy může přijet na místo požáru. Proto se hasiči musejí umět obejít i bez ní. Hned nahoře si ale vyzkouší další dovednost. Nouzové slaňování.

„To je situace, která třeba u zásahu v budově prostě může nastat zcela reálně. Za hasičem, který prohledává objekt, se mohou zřítit schody, propadnout část stropu, nebo mu únikovou cestu odřízne oheň. V takovém případě nezbývá leckdy jiná cesta než právě oknem nebo ze střechy. Ne vždy se dá prostě vyskočit, takže hasič by měl v takovém případě umět nouzové postupy slaňování i bez lezecké výstroje. Tu mu nahradí jeho opasek, kam přiváže jistící lano,“ vysvětlil Vašica.

Pomyslným zlatým hřebem cvičení je pak simulovaný požár uvnitř objektu. Podle scénáře v jedné z místností dojde k požáru, který se začíná šířit patrovým objektem.

Mezi evakuovanými zaměstnanci podniku ale chybí jeden z údržbářů, který pracoval o patro výše.
„Je to další ze situací, kdy je právě potřeba větší počet hasičů a jejich práce ve skupinách. Je nutné zároveň zahájit hašení a zároveň musí vyrazit průzkumná skupina, která najde pohřešovanou osobu. To vše v dýchací technice. Tady si dobrovolní hasiči mohou vyzkoušet své schopnosti při hašení požáru v uzavřených prostorách, kde kvůli silnému zakouření celého objektu hrozí velmi snadno ztráta orientace, která se může stát osudnou,“ doplnil Michal Vašica.

O cvičení byl mezi dobrovolnými sbory velký zájem. Zatímco vloni se školení účastnily čtyři, letos to bylo již sedm jednotek.
„Jsme jedni z těch, kteří už se účastní podruhé a jsme rádi, že nám profesionální hasiči vycházejí vstříc. Sami bychom to zřejmě zorganizovat nezvládli. Pro nás bylo zajímavé zejména nouzové slaňování, protože s ním nemáme žádné zkušenosti a ani se na něj neškolíme. Příští cvičení si nenecháme ujít,“ řekl velitel jednotky SDH Choltice Pavel Vančura.

Autor:

4.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství.
11

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Na Dašické ulici v Pardubicích zasahovali hasiči. Zachránili člověka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení