VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požár přeplněné diskotéky. Pro hasiče je to jako zlý sen

Choltice - FOTO/VIDEO - Hasiči si v Cholticích vyzkoušeli záludnosti požáru tanečního klubu. Byla to náročná noc…

5.9.2014
SDÍLEJ:

Důkladný průzkum, záchranu osob, ale i zvládnutí davu. To vše si v noci ve středu vyzkoušeli profesionální a dobrovolní hasiči na diskotéce v Cholticích, která se pro ně cvičně proměnila v hořící peklo. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Taneční zábava je v plném proudu. Kouřová párty v choltické zámecké diskotéce pomalu, ale jistě dostává ten správný nádech. Dýmové efekty halí taneční parket. Ovšem není to jen dým, co doutná. Pod pódiem začíná hořet kabelová instalace. Jenže diskotékový dým přítomnost jedovatého kouře maskuje a past kolem tanečníků se tiše připravuje sklapnout.

Zkrat a panika

Krátce po jedenadvacáté hodině najednou končí zábava a začíná boj o život. Skrytý požár přerušuje veškerou elektřinu v budově a diskotéka se mění v temnou díru plnou kouře. První, co se ozve, je křik. Nejprve slabý, postupně sílící. V sále je samozřejmě dvakrát tolik lidí, než je bezpečné. To bude ten večer největší problém, který budou muset hasiči řešit. Lidé, kteří se orientují, se snaží procpat k východu, další pokračují v zábavě v domnění, že jde o „překvapení". Místnost je plná kouře, není vidět ani na půl metru. Ostraha vytáčí linku 150 a hlásí problém. Začíná kolotoč svolávání hasičských jednotek z okolí a vytí poplachových sirén.

Zachovat rozvahu

Neznámé prostředí, hustý dým znemožňující orientaci. Těžké podmínky k zásahu, ale i na to je třeba se připravit.Na místo jako první dojíždí zásahové vozidlo profesionálních hasičů z Přelouče, vzápětí doráží místní dobrovolná jednotka z Choltic. Pro hasiče začíná těžká noc. Situace připomíná jeden ze scénářů, který je lepší nezažít. Neznámý členitý prostor plný kouře, uvnitř je neznámý počet osob a navíc jde o památkově chráněný objekt, takže je třeba myslet i na jeho záchranu.

Vypadá to, že se zásah rozbíhá pomalu. Hasiči z Choltic se strojí do obleků a dýchacích masek pečlivě, řadí se u vchodu, ale do objektu nevbíhají. On totiž zraněný nebo mrtvý hasič nikomu nepomůže, a tak pokřikování figurantů: „Trvá vám to! Dělejte!" hasiči trpělivě snáší. Uvnitř už je malý tým „profíků" z Přelouče, kteří hledají cesty, zjišťují rozsah požáru. Před diskotéku zatím najíždí další posily, roste evakuační stan, natahuje se vodní vedení. Vše diriguje velitel zásahu, vše musí mít své místo a čas, jinak by se záchranná operace snadno mohla zvrhnout v katastrofu.

Jakmile průzkumníci uvnitř obhlédnou prostor, posílá velitel dovnitř dobrovolné hasiče v dýchacích přístrojích. Ve skupinách a s přesně stanoveným úkolem: „Vy přebírat raněné, vy odvádět do bezpečí, vy je střídáte!".

Hasit i rvát se

Tmavé chodby jsou plné dýmu, pod schody ze sálu je trochu vidět asi tak metr nad zemí. Nahoře v sále zuří peklo – hasiči bojují s ohněm a vytahují zapomenuté návštěvníky. Někteří se s nimi perou, jsou „opilí", přidušení, zmatení. Perou se i hasiči dole u východu. Již evakuovaní hosté se chtějí vracet pro kamarády, peněženky, udělat si „selfíčko na profílek s ohýnkem". Do toho je potřeba střídat zásahové týmy, kterým dochází kyslík, počítat, jestli se ven vrací všichni hasiči…

Naštěstí jen jako

Zatímco v samotném sále dostávají hasiči pod kontrolu oheň a pomocí přetlakové ventilace i kouř, dole je rušno. Třídí se a ošetřují ranění, sepisují jména, počítá se. Prostory diskotéky hasiči projdou několikrát, musí mít absolutní jistotu, že tam nikdo nezůstal. Hledají se i skrytá ohniska. Za dvě hodiny je hotovo. Byla to náročná noc, ale naštěstí: Jenom cvičně…

Choltické cvičení

Na místo se sjelo celkem 12 jednotek požární ochrany – profesionální z Přelouče a Pardubic a dále dobrovolné jednotky z Choltic, Lipoltic, Přelouče, Zdechovic, Řečan nad Labem, Prachovic, Chrudimi, Načešic, Svinčan a Jedousova.
Hasiči tedy po samotném příjezdu provedli průzkum sálu, jehož kapacita je 265 osob, a nalezli zde celkem 120 osob. Některé byly samovolně evakuovány ještě před příjezdem jednotek na místo, další osoby museli hasiči co nejdříve evakuovat a dostat mimo nebezpečně zadýmený prostor. Další hasiči prováděli likvidaci požáru a ochlazování střechy tak, aby nedošlo k rozšíření požáru na střechu zámku. Nasazena byla také přetlaková ventilace k odvětrání zakouřených prostor.
Cílem cvičení bylo prohloubení schopností velitelů jednotek požární ochrany při řízení sil a prostředků. Seznámení a prohloubení znalostí příslušníků HZS a členů JSDH s problematikou zásahu na budovu s výskytem většího počtu osob a vyhledávání osob v neznámém a zakouřeném prostředí. Prověření znalostí předurčených jednotek pro ochranu obyvatelstva.
Cvičení bylo pořádáno z důvodu reálné hrozby vzniku požáru a ohrožení osob. Někdy si provozovatelé neuvědomují riziko vzniku požáru při překročení uvedené kapacity osob v sálech, kde jsou provozované veřejné akce.

Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

Autor:

5.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení