VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludmila přináší déšť a vítr

Pardubice - V úterý má svátek Ludmila, u vás doma možná Lída, Liduška, Lidunka či Lydie nebo také Lidmila, což znamená „lidu milá“. Typickým příkladem je ještě ze školních lavic notoricky známý příběh nejvýznamnější ženy toho jména u nás, první české mučednice a světice, sv. Ludmily (na obrázku).

16.9.2008
SDÍLEJ:

Svatá LudmilaFoto: DENÍK

Narodila se kolem roku 860 patrně na hradě Pšov, tam někde, kde dnes stojí město Mělník. Vdala se za českého knížete Bořivoje a oba přijali křest a víru od věrozvěsta Metoděje. S Bořivojem měla Ludmila tři syny a čtyři dcery. Po otci vládl nejdříve starší Spytihněv, po něm mladší Vratislav, který byl ženat s Drahomírou ze slovanského kmene Stodoranů.

Když Vratislav roku 921 padl v boji proti Maďarům a Drahomíra ve třiceti letech ovdověla, bylo synu Václavovi třináct a mladšímu Boleslavovi osm let. Zemští stavové rozhodli tenkrát svěřit Drahomíře regenství v zemi, takže vládla za následníka Václava, zatímco babička Ludmila měla dohlížet na výchovu a vzdělání budoucích vladařů.

Neshody v tomto rozdělení vlivů byly brzy příčinou vážných sporů mezi oběma ženami. Drahomíře navíc nebyl vhod vliv Ludmiliny dobrotivosti, štědrosti a lásky, nejen na oba vnuky. Babička Ludmila ustoupila a uchýlila se na své vdovské sídlo, na hrad Tetín. Tam ji v noci z 15. na 16. září 921 vrahové Drahomířiny družiny zardousili jejím vlastním závojem.

Ale i Ludmilini vrahové, Vikingové Tunna a Gomon, se dočkali spravedlivého trestu, byli rozhněvaným lidem zahubeni. Ostatní cizinci z řad Drahomířiných rádců museli urychleně Čechy opustit.

Pozdější dohady různých legend popisujících boj obou vdov jako svatý zápas křesťanství s pohanstvím, nejsou patrně zcela správné.

Drahomíře šlo zřejmě především o moc v zemi a vliv na vlastní děti.

Brzy po svém nástupu dal sv. Václav matku Drahomíru vyhnat a ostatky milované babičky Ludmily slavnostně převezl do svatojiřského chrámu na hradě Pražském.

Nejznámější pranostika k tomuto svátku „Svatá Ludmila deště obmyla“ má svůj původ patrně v německých zemích. Tady se často opakuje, že sv. Luitberga či Luitgarda, tedy naše Ludmila, přináší ráda déšť a vítr. To souvisí možná i s tím, že tuto dobu „babího léta“ často přerušují atmosférické poruchy s deštěm.

O sv. Ludmile dodejme na závěr, že veškeré dochované písemnosti popisují kněžnu Ludmilu jako laskavou, milosrdnou a horlivě zbožnou ženu. Lidé ji velmi záhy začali uctívat jako naší první mučednici a „Matku země České“.

Ivan Ladýř

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení. 

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Pardubice - Tah nočním městem přerušila až hlídka městské policie. Dva jedenáctiletí hoši v Pardubicích se šli projít. 

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení