VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EET má v Pardubickém kraji už přes 11 tisíc podnikatelů

Pardubický kraj - Ke stávajícím zhruba 11 tisícům podnikatelů, kteří v kraji již používají elektronickou evidenci tržeb, přibývají každý den další. Po hostinských a maloobchodnících, kteří na EET již přešli, nyní o autentizační údaje žádají hlavně stánkaři a provozovatelé ubytovacích služeb nebo občerstvení na koupalištích, kterým začíná sezona.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: čtk

Tito podnikatelé kvůli tomu, že ještě své sezonní živnosti neprovozují, nespěchali. Za nevyzvednutí autentizačních údajů před začátkem března totiž žádná sankce nehrozila. Ve chvíli, kdy stánkaři zahájí prodej, už to však bez EET nejde.

První fáze EET byla zahájena na začátku prosince loňského roku a týkala se ubytovacích zařízení a restaurací, druhá fáze se vztahovala na maloobchodní a velkoobchodní firmy.

Finanční úřad už kontroluje podnikatele z obou fází, kontrol již proběhlo několik stovek a padly i první pokuty. Ty však podle finančního úřadu nemají být pro podnikatele likvidační.

„Pokuta by měla být výchovná. Ovšem když kontrola zjistí, že nedošlo k vydání účtenky, sankci uložit musí," podotkla mluvčí finančního úřadu.

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Je však otázkou, zda se jí to podaří, zda náklady na provoz systému nepřesáhnou zvýšený výběr daní. I velikost navýšení výběru daní po zavedení je totiž stále jen otázkou a hodnověrné srovnání bude nejdříve za rok.

„Nedivím se pravicovým politikům, kteří chtějí EET zrušit. Chápu ho ještě v maloobchodě nebo u hostinských, ale třeba u řemeslníků? To ke mně bude chodit kominík nebo elektrikář s registrační pokladnou?" podivil se čtenář Deníku Zdeněk Ječmen z Pardubic.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál 17 volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu kabinetu Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku, názory regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata. Volební audit vám přinášíme na stránkách Deníku vždy ve čtvrtek a budeme jej zveřejňovat až do konce června. Dnes jsme se zaměřili na EET a kontrolní hlášení.

INDEX DENÍKU pohledem kraje

39%O prospěšnosti EET a kontrolního hlášení DPH naši respondenti příliš přesvědčeni nejsou. Na otázku, zda tato opatření pomohla omezit daňové úniky, odpovědělo kladně jen 38 procent dotázaných.

Z odpovědí našich respondentů

Libor Aksler, ředitel Městského muzea Skuteč: „Tak to nám brzo řekne ministr financí, ale doufám, že nyní alespoň ve vietnamském obchodu obdržím řádný daňový doklad."

Jiří Ševčík, zpěvák, Pardubice. „Jen teoreticky. Pokud peníze skončí v kapse jiného, je to úspora?"

Miroslav Petráň, projektant, Pardubice: „I když je to správný krok k tomuto cíli, jen nebyl dobře a komplexně připraven."

Jan Motyčka, promotér, Pardubice: „Soudit dopad EET je v současné době předčasné. Jsme na začátku revoluční změny, která navíc stále probíhá."

Marek Výborný, ředitel gymnázia, Pardubice: „K tomu zatím nejsou k dispozici žádná relevantní data. Podle předběžných údajů ČSÚ se zdá, že růst výběru DPH a tržeb přibližně odpovídal růstu ekonomiky a spotřeby obyvatel. Potvrdily se obavy, žeEET může likvidovat malé provozovny. Zde je třeba jít i nepopulární cestou výjimek."

Marie Hubálková, ředitelka Charity Pardubice: „Do jisté míry ano, ale jeho zavedení bez rozumných výjimek má a bude mít negativní dopady na nejmenší podnikatele."

 Po Babišovi zbude hlavně EET. Zruší ji nová vláda?

Je to určitě největší a technicky nejnáročnější projekt, který se uskutečnil za dobu vlády Sobotkova kabinetu. Zavedení kontrolního hlášení a později i elektronické evidence tržeb (EET) změnilo podnikání v Česku.

I nejmenší putyka na vesnici dnes musí mít internet a hlásit každé prodané pivo. Desítky podnikatelů skončily, další zdražily. Na fungování EET a kontrolních hlášení se zaměřil další audit Deníku.

„Podniky prý zdražují. Ano, někteří skutečně zdražují. EET je totiž perfektní falešná záminka. Ve skutečnosti to jsou nejen rostoucí ceny potravin, ale také fakt, že někteří hospodští již nějakou dobu nezdražili a čekali na vhodnou příležitost. Samozřejmě nevylučuji, že zdražili nepoctivci. Přirozeně museli, jinak by skončili. EETéčkem jsme jim totiž pěkně zatli tipec. Ono prodávat hlavní jídlo s polévkou a dezertem za 80 Kč a platit z toho daně úplně nejde," napsal Andrej Babiš (ANO) na webu ministerstva financí už v únoru s tím, že jen EET nebyla důvodem ke zdražení v hospodách, vláda snížila DPH na jídlo z 21 na 15 procent a dala hostinským daňovou slevu 5000 korun.

Jak EET, tak kontrolní hlášení, mají být nástrojem na potírání šedé ekonomiky. V případě kontrolních hlášení už jsou vidět první výsledky (viz box), na bilanci EET je však ještě brzo. Podle dat Finanční správy eviduje tržby 145 tisíc poplatníků, kteří vydali přes miliardu účtenek. Berní úřady a celníci provedli 24 tisíc kontrol a ve třech tisícovkách případů našli nesrovnalosti.

Jaká je však budoucnost EET? Ohlášenou demisí vlády a nadcházejícími volbami je možná ohrožena EET pro zbývající dvě etapy. Pravicová opozice (TOP 09 a ODS) chce EET po volbách zrušit a odpor sílí rovněž u vládních lidovců. Jejich místopředseda Marian Jurečka pravil, že nechce být ve vládě, která by 3. a 4. vlnu dotáhla do konce. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek na to v Deníku uvedl, že on si zase nedokáže představit budoucí koalici s někým, kde chce EET rušit. Říjnové volby tak budou i jakýmsi hlasováním o EET.

Podnikatelé i daňoví odborníci byli vůči EET i kontrolnímu hlášení od začátku opatrní. Nezatracovali, ani nejásali. „Jak kontrolní hlášení, tak EET považujeme za účinné nástroje snižující a omezující daňové úniky. Nicméně jejich aplikace v praxi není zcela ideální," říká Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti Kodap.

Třeba v případě kontrolního hlášení jsou sankce i lhůty i nadále velmi tvrdé. U EET je pak problém s metodikou, kdy ani daňaři netuší, jak zákon vykládat. „Příkladem jsou oční optiky a květinářství, kdy metodika pro ně byla zveřejněna až po začátku 2. vlny EET," popisuje. V každém případě papírování přibylo, a to všem, bez ohledu na jejich dosavadní podnikání. „Tento pocit vyjádřil jeden z podnikatelů na své účtence uvedením tohoto textu: „neschopný stát obtěžuje nás poctivé jen proto, že neumí najít a kontrolovat menšinu nepoctivých," uzavírá Janoušková.

Podtrženo a sečteno: Vláda svůj program boje s šedou ekonomikou splnila. Minusové body ale bude sbírat za výsledný „umělecký dojem".

Autor: Kamil Dubský, Redakce

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Golfové hřiště pod Kunětickou horou.

Začíná profesionální golfový turnaj. I s třináctkou Čechů

Rok na vsi v podání jaroměřských ochotníků.

Žádný příběh není černobílý, říká Jan Sklenář

Fotbalová liga dorostu: Jižní nebo severní Morava? Bylo jim to jedno

Pardubice – Nové koště už přimetlo šest bodů z devíti možných. Zdá se, že výměna na trenérské lavičce ligového dorostu U19 zabrala. Pardubičtí mladíci po prohře na pražské Slavii (1:2), demolovali moravské celky. Nový kormidelník Pavel Němeček, který vystřídal Aleše Majera, kráčí s týmem za záchranou.

Východočeské divadlo začne hrát na Kunětické hoře

Pardubice – Divadelní amfiteátr, v němž pardubičtí herci hrají svá tradiční předprázdninová představení pod širým nebem, už stojí na vyhlídce pod hradem Kunětická hora.

Kanadský obránce Cardwell míří ze Slovenska do Pardubic

Pardubice – Posilu do zadních řad hlásí hokejové Pardubice. První zahraniční akvizicí je pětadvacetiletý obránce Jacob Cardwell, který pochází z Kanady, ale poslední sezonu odehrál ve slovenských Nových Zámkách, kde byl s 26 kanadskými body (8+18) sedmým nejproduktivnějším obráncem soutěže.

Do Pardubic přijeli mladí Britové a Švédi

Pardubice – Od včerejška pobývá na Univerzitě Pardubice osm studentů z University of Central Lancashire ve Velké Británii a z University of Uppsala ve Švédsku. Přijeli na výměnný pobyt, který pro ně organizuje Jazykové centrum Univerzity Pardubice a který navazuje na jarní návštěvu pardubických studentů ve Švédsku a ve Velké Británii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies