VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadné neštěstí? I cvičně je to zmatek

Pardubický kraj - Krutá matematika. Na místě tragedie se nejdříve počítá, až potom zachraňuje.

27.4.2016
SDÍLEJ:

Cvičení Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Představa hromadného neštěstí je něco, co děsí záchranné složky po celém světě. Pád letadla, teroristický útok, převrácený autobus, vykolejený vlak… Samotná příčina je ve finále jedno. Tím hlavním, o co půjde, budou životy.

Tuto situaci si vyzkoušela i Záchranná služba Pardubického kraje. Školení mělo stovku záchranářů připravit na to, co se jednoho dne, nedej bože, může stát. Nešlo ani o ošetřování, jako spíš o komunikaci a postupy.

Představme si situaci, kdy na místě události leží na padesát lidí. Mrtvých, umírajících, raněných a kdy na místo přijíždí první sanitka. V nemocnicích a dalších místech se rozbíhají traumatické plány, na místo směřuje veškerá pomoc.
Zatímco jedno peklo panuje na místě, to druhé padá na ramena těch záchranářů, kteří na místo dorazí jako první. Paradoxně to jsou právě oni, kdo na pacienta nesmí sáhnout.

„Krizové plány pro tyto případy určují té první posádce roli jakýchsi předsunutých dispečerů. Oni nezachraňují – velí. Likvidace události potrvá možná i hodiny a budou to oni, kdo musí zvládnout koordinaci a řízení desítek záchranářů," vysvětluje ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda.

Cvičení Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Třídění zraněných je základ úspěchu.

Paradoxně je to zdravotní sestra a řidič – záchranář, kteří se stávají generály na místě. Tyhle dva musí poslouchat každý zdravotník i lékař. Není čas na hádky, jejich slovo je zákon. Záchranář posílá do terénu přijíždějící kolegy, řidič organizuje odjezd sanitek s pacienty. Na jejich očích a organizačních schopnostech v té chvíli závisí mnoho.

A mezitím nastává doslova krutá matematika.

Další posádky musí vytřídit zraněné. Neodnášet – jen označit. Klíč je prostý: umírající, neumírající a mrtvé překročit.

„Zní to necitlivě a nepřirozeně i nám, ale v případě opravdového masakru budou muset záchranáři jít proti tomu, co jsou učeni. Nemohou zachránit každého. Je to hrubá, ale efektivní cesta, jak zachránit co největší počet. Jakmile to začnou dělat, jakmile se hned zastaví u prvního vážně zraněného, další lidé v řadě zemřou," dodává Svoboda.

Sanitky pro to mají výbavu. Naklapovací reflexní pásky. Záchranáři s nimi musí rychle projít místo neštěstí a označit pacienty. Rudá pro kritický stav, žlutá pro vážná zranění, kdo dostává zelenou je na tom nejlépe. Na místo v té chvíli už míří i zvlášť určení dobrovolní hasiči ze Svitav nebo Chrudimi. Záchranka má u nich speciální kontejner obsahující mobilní ošetřovnu. Jediné, o co se zdravotníci starají když hasiči dorazí, je místo, kde nafukovací stan vyroste. Hasiči znají a udělají svou práci a až skončí, pomohou nosit a dělat co je třeba.

Záchranáři mezitím z místa nosí první raněné. Nejdříve ty „červené".

„Za takové situace je na místě jeden nebo dva lékaři. Ti budou úřadovat v mobilní ošetřovně. Až tady bude čas na jakýsi pořádek. Lékař bude mít k ruce pomocníka, který bude do zvláštní karty vypisovat údaje, zranění a podané léky. Ta karta putuje se zraněným do nemocnice, kde poskytne lékařům všechna potřebná data," říká Svoboda.

Celý koloběh po odvoz pacienta se odehrává v šíleném časovém presu, jde o životy a rozhodují minuty. I samotné cvičení, kterým záchranáři procházejí, hrozí co chvíli přerůst v totální chaos. Celé co tu právě čtete přitom musejí zvládnout do 30 minut.
Zvládat třídit, ošetřovat, dirigovat po místě čtyři desítky zdravotníků, točit mezi nemocnicemi desítku sanitek a vrtulníky tak, aby bylo kam pacienty umístit.

Autor: Jiří Sejkora

27.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení