VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj podpoří účast hendikepovaných atletů Hvězdy na paralympiádě v Riu

Pardubice - Členové pardubického atletického oddílu soupeří nejen s vlastním postižením, ale také s nedostatkem financí a potřebného zázemí.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Kraj podpoří účast hendikepovaných atletů Hvězdy na paralympiádě v Riu de JaneiruFoto: Pardubický kraj

Ačkoliv ve svém sportu patří ke světové špičce, podmínky přípravy tomu bohužel zdaleka neodpovídají.

Nedostatek financí

Hendikepovaní sportovci z atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice bojují nejen se soupeři a vlastním postižením, ale také s nedostatkem financí a potřebného zázemí pro trénink. Pardubický kraj pravidelně přispívá na jejich přípravu i účast na soutěžích, o jejich podmínky se proto zajímal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Pardubický kraj má již několik let vlastní grantový systém a jeho součástí je také podpora hendikepovaných sportovců a jejich účasti na akcích, kde reprezentují nejenom kraj, ale také Českou republiku. V minulém roce jsme podpořili celou řadu aktivit a plánujeme je i pro rok 2016," shrnul přístup kraje hejtman, který přijal úspěšné hendikepované sportovce z atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice na krajském úřadě.

„Pokud se někomu z hendikepovaných sportovců podaří se kvalifikovat na paralympiádu do Ria, Pardubický kraj jeho účast podpoří," ujistil Martin Netolický.

„Považujeme za dobré rozšířit možnost našeho grantu také o podporu osobních asistentů a jejich účasti na těchto prestižních akcích. Přítomnost lidí, které každý ze sportovců osobně zná, může mít poměrně pozitivní vliv na výkon, což považuji za velice důležité," dodal hejtman.

Podmínky v Kataru

Své zkušenosti mu líčili Jan Vaněk, který na Mistrovství světa v atletice hendikepovaných sportovců v Kataru soutěžil v hodu kuželkou, a Jaroslav Petrouš, který na stejném mistrovství házel diskem.

„Podmínky v Dauhá byly náročné – vysoká vlhkost, teploty nad 35 stupňů Celsia a krátká příprava na místě negativně ovlivnily výkon. S výsledným sedmým místem spokojený nejsem," skromně líčil Jan Vaněk.

Jeho oddílový kolega Jaroslav Petrouš se navíc sžíval s novou technikou hodu diskem, protože přestoupil z kategorie sedících do kategorie chodících. „Kromě těžšího disku jsem se musel naučit používat nohy," pravil Jaroslav Petrouš, který nosí protézu.

Oba reprezentanty doprovodila trenérka a předsedkyně oddílu tělesně postižených sportovců Hvězdy Eva Hrdinová a místopředseda oddílu atletiky Hvězdy Pavel Studnička. „Jsme rádi, že oba sportovci mohli i díky podpoře Pardubického kraje na mistrovství světa do Kataru odjet. Každý z nich patří mezi světovou špičku a skvěle reprezentovali naši zem, kraj, město i oddíl Hvězda," prohlásila Eva Hrdinová.

Autor: Redakce

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení