VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský úřad zrušil územní rozhodnutí na stavbu kanálu

Pardubice/Přelouč - Výhrady pardubického krajského úřadu proti stavbě jsou spíše formální než obsahové

6.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Krajský úřad zrušil územní rozhodnutí na stavbu plavebního kanálu u Přelouče a vrátila je přeloučskému stavebnímu úřadu k novému projednání.
O vydání územního rozhodnutí usiluje Ředitelství vodních cest (ŘVC), proti němu se odvolala ekologická sdružení Přátelé Slavíkových ostrovů a Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu. Vyplývá to z dokumentu na úřední desce hejtmanství.

Výhrady kraje

Výhrady krajského úřadu jsou spíše formální než obsahové. Územnímu rozhodnutí vytkl například to, že neobsahovalo vydané souhlasné závazné stanovisko k zásahu do významných krajinných prvků. Tím je rozhodnutí nepřezkoumatelné. Ze stejných důvodů hejtmanství požaduje, aby součástí rozhodnutí byla také koordinační situace s vyznačením pozemků, na nichž bude stavba umístěna.

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů až do Pardubic by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez, plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Bude také nutné modernizovat zdymadlo u Srnojed a upravit koryto Labe. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun.
Postavení veřejného přístavu v Pardubicích má stát dalších asi 200 milionů korun.

Stavba by zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní.
Zastánci splavnění tvrdí, že by se po vodě daly výhodně vozit nadměrné náklady a sypké materiály, například obilí, písek, hnojiva či posypové soli. Ekologové výhodnost lodní dopravy na tomto úseku Labe zpochybňují. ŘVC se o prosazení plavebního kanálu snaží zhruba 15 let, naráží ale na odpor ekologických organizací.

Soudní spory

Prohrálo několik soudních sporů, mnoho správních rozhodnutí také bylo zrušeno. Hlavní překážku stavby však překonalo v roce 2011, kdy se mu podařilo získat výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny.
Splavnění Labe podporuje vedení Pardubického kraje i ministerstvo dopravy. Jeho velkým zastáncem je také prezident České republiky Miloš Zeman, který jej považuje za další krok k jím propagovanému propojení tří řek a vybudování kanálu Dunaj – Odra – Labe.

Podle nedávného vyjádření šéfa ŘVC Lubomíra Fojtů  však byl tento kanál vyřazen z mapy klíčových transevropských cest. Evropská unie se proto nebude podílet na jeho financování.

Autor: ČTK, Redakce

6.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení