VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Linka 112 má i svůj den. Víte co umí?

Pardubice – Jedenáctý únor je Evropským dnem linky 112. Proč? Napište si datum a máte odpověď – 11. 2.

12.2.2015 1
SDÍLEJ:

Pracoviště operátora linky 112 je samý monitor. Díky tomuto vybavení ale dokáží hasiči i z často neúplných údajů vytěžit dostatečný počet informací a nasměrování pomoci.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jedno ze čtrnácti center linky 112 se nachází i na centrální hasičské stanici v Pardubicích a přijímá zároveň volání na linku 150 a dovoláte se vždy. V případě plného vytížení operačního střediska hovor ihned přijme jiné centrum
„Operátoři linky mají kromě jazykové vybavenosti také psychologickou průpravu. Přijímají hovory od osob ve stresových situacích, ale i od lidí, kteří se chystají spáchat sebevraždu a musí si s nimi poradit," uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vlastní kategorii mezi telefonáty tvoří takzvaná "zlomyslná volání". I tady je jedno číslo a to podstatně smutnější. Takzvaná „zlomyslná volání" na linku 112 činí až 75 % všech přijatých hovorů.

"Mezi 'zlomyslná volání', která nepřísluší řešit operátorům linky 112, patří omyly, dotazy a stížnosti mimo rámec složek integrovaného záchranného systému, poruchy koncových telefonních přístrojů nebo náhodné zmáčknutí tlačítek v kapse, obtěžující hovory dětí nebo lidí pod vlivem alkoholu či návykových látek. To nejhorší co může nastat je zlomyslné volání jsou úmyslná zneužití tísňové linky, kdy dojde k nahlášení smyšlené události a k planým výjezdům složek integrovaného záchranného systému," dodává Vendula Horáková.

Zajímavosti 112
* Na 112 se lze jako na jedinou tísňovou linku dovolat bez SIM karty, bez kreditu a pokud je na místě signál alespoň jednoho mobilního operátora.
* Operátoři linky 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale i angličtině a němčině, v případě potřeby mají k dispozici softwarovou podporu i v dalších světových jazycích.
* Operátoři mohou identifikovat adresu volajícího z pevné sítě, určit polohu mobilního telefonu při tísňovém volání, využít aktualizované elektronické mapové podklady, zjistit identifikační kód mobilního přístroje, atd.

Autor: Jiří Sejkora

12.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení