Řezat tohoto cizopasníka na svátky zimního slunovratu (pohanské Vánoce) je však zvyk prastarý a s jeho sklízením a hojným využíváním jsou spojování i Keltové.

Neexistují však písemné prameny, které by tuto myšlenku definitivně potvrdily. Podle druida keltského sdružení Boii Jana „Lugara" Nováka existuje jen jeden zápis od římského historika Plinia, který ve přírodovědném spise uvedl, že druidové sekají jmelí z dubů zlatými srpy. Nikdy se však oficiálně nezjistilo, proč.

Záleží na použití

Druid Lugar k tomu má vlastní teorii: „Jmelí je parazit, který nemá kořeny, ale roste na stromě. Tedy je to takový mezičlánek mezi stromem a nebem. Jeho semena bílé, nebo žluté kuličky pro Kelty symbolizovala vyšší plodnost od bohů."

Výtažek ze jmelí se již od antiky používal jako lék, avšak záleželo na tom, kdo jej připravoval a s jakým úmyslem. Látky, které jmelí obsahuje, mohly sloužit i jako droga nebo jed. Jmelí však funguje i samo o sobě bez dalších úprav.

V každé místnosti

„Energeticky to je z mého pohledu tak, že když je jmelí utrženo správným způsobem, nesmí se po setnutí dotknout země, má harmonizační schopnost a vylaďuje energii a navozuje klidnou atmosféru v prostoru, kde je pověšeno," míní druid Lugar.

To je také patrně důvod, proč se jmelí určené pro ryze pohanské rituály udrželo v obecném povědomí a dodnes jej kupujeme domů, a to navzdory křesťanským snahám vymýtit všechny podobné zvyky. „Lidé i v minulém století byli hodně citliví a věděli, že jmelí nějak účinkuje. Staré tradice se křesťanství snažilo potlačit, ale některé byly tak zakořeněné a funkční, že se je vymýtit nepodařilo," poznamenává Jan Novák.

Sklízet jmelí však dá docela zabrat. Je to houževnatá, odolná rostlina, která se jen těžko poddává i ocelovému noži. Pliniovo tvrzení o sklízení zlatým srpem tak dostává další trhliny. Zlato je kov měkký, který by se velmi rychle zničil. „Navíc se žádný nenašel," dodává druid Lugar. Za zmínku stojí i fakt, že na dubu neroste jmelí, ale takzvaný ochmet, který plodí žluté kuličky. Jeho výskyt je také poměrně vzácný. Proto nasavrčtí Keltové v sobotu nařezali jmelí z jedlí.

LUKÁŠ VANÍČEK