VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Miliony korun jste proplatili neoprávněně," tvrdí kontroloři

Pardubický kraj - „Pečlivě kontrolujeme správné nakládání s unijními prostředky," tvrdí Zdeněk Semorád

11.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Z regionálního operačního programu bylo podle kontrolorů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vyplaceno neoprávněně přes 27 milionů korun.

„NKÚ kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na ně. A právě v kontrole měla rada velké mezery. Například technickou kvalitu projektů, která má velký podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007 až 2009 jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za tři miliardy korun," píše se ve zprávě NKÚ.

Vadily i body beze slov zdůvodnění

Kontrolorům také vadilo, že členové šestičlenné expertní komise přidělovali často projektům body bez jediného slova zdůvodnění.
„Hodnocení tak bylo subjektivní a fakticky nepřezkoumatelné. Dokazuje to například projekt rekonstrukce Františkánského kláštera v Hostinném. Zatímco v jednom kole výzvy neuspěl, v následujícím už vybrán k realizaci byl. A to přesto, že obsah projektu se nezměnil," uvádí příklad pracovníci NKÚ.

Nedostatky se prý našly i u příjemců dotací, a to především proto, že nedodržovali rozpočtovou kázeň. Například město Lázně Bohdaneč neoprávněně čerpalo 4,4 milionu korun. Porušilo totiž podmínky pro zadávání veřejné zakázky, které byly součástí smlouvy o poskytnutí dotace.

Regionální rada ovšem s výtkami od kontrolorů nesouhlasí. Částka 27,4 milionu korun prý odpovídá stoprocentnímu krácení dotací, které Evropská unie České republice vyčítá.

„Podle Regionální rady tedy konečné sankce, které na základě kontrolních zjištění dopadnou na příjemce, nepřesáhnou 4,2 miliony korun," uvedla Eva Jouklová, mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

Systém hodnocení je prý transparentní

Členové Regionální rady se tak s NKÚ shodují pouze ohledně zjištění kolem projektu Lázní Bohdanče. Jinak je prý systém hodnocení, kontroly a rozdělování dotací transparentní. Důkazem má být fakt, že veškeré operace s projekty jsou veřejně přístupné na internetu, čímž výrazně překračuje praxi běžnou u ostatních operačních programů. Celý systém hodnocení navíc prošel auditem, kontrolovala ho i ministerstva.

„Pečlivě kontrolujeme také podněty, které by zpochybňovaly správné nakládání s unijními prostředky. Jako jediný orgán řídicí operační program v České republice jsme například nechali prověřit rozpočet všech projektů, u nichž se při výběrovém řízení losovalo a které vykazovaly shodné nebo podobné rysy s těmi, které loni v říjnu označila Policie České republiky jako podezřelé. U všech těchto projektů jsme nechali zpracovat nezávislé stavební expertízy," podotkl ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Semorád.

Autor: Lukáš Dubský

11.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení