VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na lepší život v regionech půjdou tři miliony. Svým darem můžete rozhodnout kam

Pardubický kraj – Tři miliony korun si díky úspěšnému programu „Era pomáhá regionům" rozdělí regionální veřejně prospěšné projekty z celé České republiky. Do programu se v tomto roce přihlásilo 270 neziskových organizací. Grantová komise vybrala v každém z 20 regionů tři nejzajímavější projekty, o čtvrtém rozhodla veřejnost.

4.1.2016
SDÍLEJ:

Oblastní charita Ústí nad Orlicí by ráda získala nový vůz pro své sestry.Foto: archiv Era

Jednotlivé projekty nyní soupeří o finanční podporu veřejnosti. Musí vybrat celkem alespoň 5000 korun, a to minimálně od pěti různých dárců. Podle výše částky, kterou projekty takto získají, bude rozdělen i finanční příspěvek od Ery, a to podle pravidla: Čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte.
Projekt, který veřejnost podpoří nejvíce, získá od Ery 50 tisíc korun, druhý v pořadí 40 tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý projekt si odnese 25 tisíc korun. Výběr peněz od veřejnosti začal 13. října 
a skončí 6. ledna 2016.

Domov pod hradem Žampach

V Domově pod hradem Žampach, pobytovém zařízení sociálních služeb pro děti a dospělé osoby se zdravotním (rozumovým) postižením, mají sen – chovat domácí zvířata. V domově uprostřed přírody mají zvířata své přirozené místo. Radost, starost, péči i přátelství přinášejí klientům koně, oslík nebo psi. Nyní touží po ovcích kamerunských, proto usilují o podporu projektu Přístřeší – chlívek s výběhem pro chov domácích zvířat. „Chov domácích zvířat je významným zdrojem pro pracovní začlenění a zooterapii uživatelů služeb a současně zajišťuje integraci areálu Domova pod hradem do okolního společenského prostředí," vysvětluje přínos projektu ředitel domova Luděk Grätz.

Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Charitní ošetřovatelská služba a domácí hospicová péče je nejrozsáhlejší z desítky služeb, které Oblastní charita Ústí nad Orlicí v regionu provozuje. „Stále větší zájem o služby domácí péče klade velké nároky nejen na lidské zdroje, ale i na dopravní prostředky," říká Iva Marková. Proto Charita usiluje o podporu projektu Sestra v akci v autě, jehož cílem je pořídit nové auto. Čtyři desítky sester totiž denně vyjíždějí do domácností svých pacientů v pěti městech okresu a jejich okolí. Jedna sestra ošetří denně kolem 15 pacientů a její auto ujede až 70 km. Ročně vykonají zdravotní sestry 82 tisíc návštěv u 1600 pacientů a 120 hospicových pacientů doprovodí ke konci života.

Středisko rané péče v Pardubicích

Předmětem projektu Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s. je obstarání stimulačních a didaktických hraček a pomůcek na podporu vývoje dětí se závažným zdravotním postižením.
Tyto hračky a pomůcky budou zapůjčovány rodinám s dětmi s postižením z Pardubického kraje, které jsou klienty Střediska rané péče. Poradci rané péče v rámci konzultací přímo v rodinách budou hračky a pomůcky nejen zapůjčovat, ale ukazovat možnosti využití při podpoře vývoje dětí s tělesným, mentálním postižením, s poruchou autistického spektra i s kombinovaným postižením.

Hra, zejména v raném věku, působí jako účinný terapeutický nástroj, kterým se efektivně rozvíjí možnosti dítěte a minimalizují důsledky zdravotního postižení. A pomůcky pro rozvoj hendikepovaných dětí nejsou levná záležitost, není nic neobvyklého, když se cena „hračky" pohybuje okolo tří tisíc korun. Běžná rodina s dítětem s postižením, velice často žijící jen z platu otce, si nemůže nákup takových pomůcek dovolit.

Středisko rané péče v Pardubicích ročně pomůže více než 120 rodinám s dětmi se zdravotním postižením. „Nejčastěji to jsou děti předčasně narozené a děti s dětskou mozkovou obrnou," uvedla ředitelka střediska Blanka Brandová.

Zájem rodin o pomoc stále stoupá, v říjnu tohoto roku středisko navýšilo svou kapacitu. V péči může mít nyní najednou až 110 rodin. „Neznamená to, že dětí s postižením se rodí více, ale diagnóza bývá stanovena dříve a rodiče mohou začít s naší pomocí již v raném věku cíleně podporovat jejich složitý vývoj," dodala ředitelka Blanka Brandová.

Základní škola Na rovině

Do hlavní části programu Era pomáhá regionům se dostal také projekt Základní školy Na rovině v Třebosicích. „Rádi bychom za peníze z programu vybavili učebnu pro žáky druhého stupně," vysvětlila ředitelka školy Pavlína Václavíková.

Základní škola Na rovině vede děti k samostatnému a aktivnímu zájmu o dění, integruje žáky s poruchami učení a dává šanci i těm, kteří tempu výuky v běžné základní škole nestačí. Škola pracuje na principech pedagogiky Montessori, přičemž kombinuje různé inovativní způsoby výuky. „Podporujeme jedinečnost dítěte tím, že respektujeme jeho možnosti. Například děti v určitých oblastech postupují podle individuálně sestavených plánů učiva, nebo si vybírají z nabídky to, co je aktuálně v jejich možnostech, nebo v oblasti jejich zájmu," dodala ředitelka Pavlína Václavíková.

Stavebnice, které by škola díky programu Era pomáhá regionům ráda nakoupila, pomohou v rozvoji technického a přírodovědného bádání. Děti budou moci samostatně zkoumat a hlouběji pochopit přírodní zákony.

S jednotlivými projekty se díky videomedailonkům mohou zájemci blíže seznámit na www.erapomaharegionum.cz. Zde můžete favorizované programy rovnou také podpořit.Autor: PR

4.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BEÁTA AUGUSTINOVÁ se narodila 13. srpna ve 22 hodin a 58 minut. Měřila 48 centimetrů a vážila 3000 gramů. Maminku Barboru podpořil u porodu tatínek Ondřej. Bydlí v Chrtníkách a doma na ně čeká tříletý Šimon.
6

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení