VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadstandardy v nemocnicích se nesetkaly s velkým ohlasem

Pardubický kraj - Příjmy z nadstandardních úkonů netvoří významnější položku rozpočtů zařízení

3.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nadstandardní péče, kterou mohou nemocnice nabízet za příplatek pacientům od počátku loňského roku, se v Pardubickém kraji s větším ohlasem nesetkala. Zájem o ni byl zhruba stejný jako před jejich oficiálním zavedením. Rozdělení péče na standardní a nadstandardní umožnila malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění v roce 2011.

Nemocnice podle ní mohly nabízet až 18 nadstandardů, například lehké plastové sádry, lepší nitrooční čočky nebo některá očkování, později přibyla také volba operatéra či porodníka. Nabídka zdravotnických zařízení v kraji se omezila na několik málo položek, ceny si určovaly samy.

Sádry a čočky

Pardubická krajská nemocnice nabízela pacientům nitrooční čočky a plastové lehčené sádry, stejně jako v předchozích letech. Za rok si o dražší sádru řeklo 220 pacientů, na čočky si připlatilo 338 lidí. Podle mluvčího nemocnice Dušana Korela netvoří příjmy z těchto nadstandardů významnější položku rozpočtu.

„Placenou volbu operatéra nemocnice nezavedla a zatím zavádět nebude," konstatoval Dušan Korel s tím, že by to bylo problematické z hlediska právního i etického.
Naopak v Chrudimské nemocnici si je možné již několik let za příplatek 2000 až 5000 korun vybrat operatéra ke gynekologickému či chirurgickému zákroku nebo lékaře k porodu.
„Tyto služby nebyly vloni významně využívány, naopak zájem byl o nadstandardně vybavené pokoje na lůžkovém oddělení," prozradil dnes již bývalý ředitel nemocnice Tomáš Vondráček. Jednolůžkový pokoj s televizí a připojením na internet patří do běžné nabídky již léta a není součástí zákonné úpravy. Po dalších nadstandardech nebyla podle exředitele větší poptávka.

Bez poplatku

Výběr porodníka umožňuje jako placenou službu také Litomyšlská nemocnice, zatímco konkrétního operatéra si musí pacienti domluvit individuálně a bez poplatku.
„Bylo to již před zavedením nadstandardů, ale ne vždy má domluvený operatér v dané chvíli volno, proto je tato nabídka bezplatná," sdělil mluvčí nemocnice Adrián Nemšovský. Z ostatních nadstandardů je nabídka běžná, lehčené sádry a kvalitnější nitrooční čočky. „Objem peněz z těchto úkonů byl v letech 2011 a 2012 zhruba stejný," řekl mluvčí.
Svitavská nemocnice nabízí jako nadstandard pouze lehčené sádry. Zájem o plastové sádry je stále zhruba stejný.

„Většina pacientů dává přednost klasické sádře, nejvíce aplikací je u dětí," vysvětlil náměstek ředitele nemocnice Pavel Kunčák. Příjmy jsou z hlediska zařízení nevýznamné, pokrývají v podstatě náklady na materiál. Více peněz nemocnice získává z lépe vybavených pokojů, jejich počet je však omezen možnostmi objektu.

Pouze sádry

Obdobně je na tom také Orlickoústecká nemocnice, která má v nabídce rovněž pouze lehčené sádry. Meziročně se jejich počet téměř nezměnil a zůstává kolem stovky za rok.
Podle manažerky operačních oborů Světlany Jeřábkové ale mezi klienty roste zájem o jiné placené zdravotní výkony, například o porodní analgezii, akupunkturu, cvičení pro těhotné, plastické operace boltců, horních víček a aplikace botoxu. 

Autor: Redakce, ČTK

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení