VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od roku 2015 bude dotace ministerstva práce a sociálních věcí rozdělovat kraj

Pardubický kraj – Podpořit spolupráci kraje a obcí v sociální oblasti, představit poskytované služby, ale také podrobně popsat systém financování

5.11.2013
SDÍLEJ:

Krajský radní Pavel Šotola s krajskou koordinátorkou Národní rady osob se zdravotním postižením Radkou Konečnou. Foto: Pardubický kraj

To byly cíle setkání krajského radního Pavla Šotoly a zástupců Pardubického kraje se starosty obcí. Postupně navštívili všech patnáct obcí s rozšířenou působností a informovali starosty dané obce o změnách v sociální oblasti v příštím roce.

Srozumitelný a jednotný systém

„Od poloviny září jsme uskutečnili dvanáct setkání se starostkami a starosty obcí ze spádového území jednotlivých obcí s rozšířenou působností. Další tři setkání se pak konala v říjnu. Cílem bylo  představitelům samospráv ukázat, jaká je situace v oblasti sociálních služeb, jak je na území kraje i konkrétního regionu zajištěna sociální péče, jaký předpokládáme vývoj v nejbližších letech a jakým způsobem chce Pardubický kraj přistupovat k řízení sítě sociálních služeb," uvedl krajský radní Pavel Šotola, který má na starost sociální věci a neziskový sektor.

Kraj si je vědom
své odpovědnosti

Pardubický kraj je podle zákona odpovědný za zajištění dostupnosti sociálních služeb na svém území. Od 1. ledna 2015 by měl převzít od Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky agendu spojenou s rozdělováním dotací ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb.

„Jsme si vědomi své odpovědnosti za úroveň a dostupnost sociální péče, proto již od jara letošního roku intenzivně pracujeme na vytvoření nástrojů, které nám pomohou nastavit srozumitelný a jednotný systém financování sociálních služeb. Našimi partnery jsou poskytovatelé sociálních služeb a rovněž obce, jejichž občané služby využívají," doplnil Pavel Šotola.

Nová kritéria pro financování služeb

To, jaké služby budou podporovány a jakým způsobem, popisují střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, roční akční plány a nově vznikající kritéria pro financování sociálních služeb.
Připravované podmínky budou sloužit k transparentnímu rozdělování finančních prostředků na sociální služby ze státního rozpočtu a rozpočtu kraje a umožní nastavit stabilní prostředí pro financování sociálních služeb.
„Zajištění sociální péče občanům je odpovědností každé samosprávy. Pardubický kraj a řada obcí si tuto odpovědnost uvědomují a významnou měrou finančně přispívají na poskytování sociálních služeb, přestože jim to žádný zákon neukládá. Naší snahou je nastavit ve spolupráci s obcemi takovou síť služeb, která bude reflektovat potřeby obyvatel kraje a která bude dlouhodobě udržitelná," konstatoval Pavel Šotola.
Na území Pardubického kraje působí přibližně 130 poskytovatelů sociálních služeb, kteří zajišťují více než 290 služeb pro lidi, co se ocitli v obtížné životní situaci.

Ročně se utratí 
1,4 miliardy korun

Roční náklady na tuto péči dosahují částky přibližně 1,4 miliardy korun. Největší měrou se na nákladech podílí sami uživatelé služeb, kteří za ně v roce 2012 zaplatili přes 676 milionů korun, tedy 47 procent z celkových nákladů. Podíl obcí a kraje na této částce představoval shodně sedm procent, což je zhruba 100 milionů korun. Přibližně šest procent připadá na zdroje Evropské unie a ostatní zdroje, pět procent na fondy zdravotních pojišťoven. Dotace ministerstva tvořila více než pětinu, tedy zhruba 320 milionů korun.

Autor: Redakce

5.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Spirituál kvintet hrál poprvé na hradě Střekov, přišlo tisíc lidí.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Ilustrační foto.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Moravany aby si přibalily na Myšáka kočku...

Pardubicko – Zpropadený los. Pardubické béčko musí stejně jako v loňské sezoně také v úvodu letošního ročníku podruhé v řadě cestovat k soupeři. Živanice hostí nováčka skupiny C s jediným cílem. Tím tříbodovým. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení