VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbory hrozí stávkou řidičů. Oznámí ji prý až tři dny předem

Pardubice - Pardubický kraj chce dodatky na zvýšení úhrad s dopravci podepsat do konce tohoto měsíce.

15.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Předsednictvo Odborového svazu dopravy (OSD) včera rozhodlo o konání stávky ve veřejné autobusové dopravě. Varování se týká čtyř krajů v České republice, je mezi nimi i Pardubický.

„Termín zahájení stávky oznámíme až tři dny předem, aby se na ni nebylo možné připravit," uvedl člen předsednictva OSD Miroslav Vokál.

Řidičům autobusů, kteří pracují pro dopravce Arriva a jejichž zájmy ve třech krajích hájí, se podle jeho sdělení platy k 1. lednu zvedly na výši požadovanou státem. Jde ale o to, že Pardubický kraj se zatím nedohodl s dopravci na kompenzacích za tento povinný nárůst mezd. Kraj má v rozpočtu vyčleněno deset milionů. Dopravci však požadují třikrát tolik, přičemž jejich původní odhady se pohybovaly dokonce kolem šedesáti milionů.

„Existují zásadní rozdíly v přístupu krajů. Například s Královéhradeckým jsme se dohodli, Pardubický je nevstřícný," dodal Miroslav Vokál.

Problémy pokračují také v kraji Ústeckém, kde již byla na 8. března dokonce vyhlášena a později zrušena stávka, Jihomoravském a v kraji Vysočina.

Pardubický kraj tento týden oznámil, že dodatky na zvýšení úhrad za autobusovou dopravu chce s dopravci podepsat do konce března, přestože na konečné částce se obě strany ještě neshodly.

„Ve většině případů už dnes mají hladinu základní mzdy postavenou tak, že vyhovuje nařízení vlády. Problém nastal v příplatcích za 'čekačky' mezi jednotlivými spoji, tam jsme se shodli na tom, že je potřeba to akceptovat," řekl vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun.

MINIMÁLNÍ MZDY ŘIDIČŮ OD LEDNA STOUPLY

Minimální mzdy pro řidiče stouply od ledna ze 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami vzrostl z 50 korun na hodinu na 88 korun.

„Rozdíl platů nebyl u nás tak markantní jako u jiných společností. Upravovaly se spíš 'čekačky'. Loňské třenice o mzdy navíc odpadly nařízením vlády. S výší mezd jsme v celorepublikovém průměru, řidiči mají okolo 26 000 korun hrubého," řekl odborář ČSAD Ústí nad Orlicí Richard Prášil.

Společnost ICOM Transport, pod níž patří ČSAD Ústí nad Orlicí, požaduje po Pardubickém kraji navýšení přes dvě koruny za kilometr. Hejtmanství o částce ještě nerozhodlo.

„Rozhodnutí vlády, které je zákonné, akceptujeme. S kraji o nárůstu platů řidičů autobusů jednáme, v řádné době jsme předložili doklady, které si kraj vyžádal," uvedla mluvčí dopravce Marcela Průchová.

Pardubické hejtmanství loni vydalo za regionální dopravu téměř 300 milionů korun. Na letošek má smluvně zajištěno, že přibližně dvacítka dopravců ročně najede 15,9 milionu kilometrů.

JE STÁVKA ŘIDIČŮ KONTRAPRODUKTIVNÍ?

Ještě na konci února byli odboráři přesvědčeni, že v Pardubickém kraji stávka nehrozí. „Nepředpokládám, že by se v Pardubickém kraji organizovala stávka. Je to kontraproduktivní. Firma dostane od kraje pokutu, a tu pak přehodí na zaměstnance, kteří nevyjeli," řekl před časem Miroslav Vokál.

Co na to Asociace krajů?
S možnou stávkou kvůli mzdám řidičů autobusů by se měli podle předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) vyrovnat hlavně dopravci, kteří by měli nařízení vlády o navýšení mezd naplnit. Kraje chtějí mít jistotu, že jejich dojednávaný příspěvek dopravcům bude skutečně použit na navýšení mezd šoférů.
„Všichni hejtmani chtějí mít všechno v souladu s legislativou, musí najít cestu k uzavření dodatků ke smlouvám a najít i ty finanční prostředky, které jsme nedostali," prohlásila karlovarská hejtmanka Vildumetzová.

Autor: Pavlína Roztočilová

15.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice /FOTO/ - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Na den ředitelem strážníků nebo také letiště

Pardubice - Dětský a Studentský parlament v Pardubicích tak trochu převzal vedení.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice – Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies