VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestřelka mezi kraji o autobusy pokračuje

Východní Čechy - Máme nejlepší a nejlevnější autobusovou dopravu v zemi, chlubí se hradecké hejtmanství. Nikoliv, my, a to díky tomu, že jsme opustili vaše příšerné Oredo, kontruje Pardubický kraj.

30.10.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Papír skutečně snese vše a z účetnictví si vybereme ta čísla, která se hodí do našeho názoru.

Přesně tak nejspíš postupuje vedení buď hradeckého, nebo pardubického, možná však obou hejtmanství v pokračujícím sporu o veřejnou autobusovou dopravu. Oba kraje se poté, co se nepohodly kvůli společnosti Oredo, jež sestavuje jízdní řády, chlubí tím, jak v jejich krajích skvěle funguje dopravní obslužnost.

„Královéhradeckému kraji se optimalizace veřejné autobusové dopravy vyplatila. Platí za ni nejméně ze všech krajů v republice," tvrdí tamní náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček.

„V porovnání s Královéhradeckým krajem jsou v Pardubickém tržby na kilometr v průměru vyšší o jednu korunu. To znamená, že veřejnou dopravu u nás využívá více cestujících," oponuje Janečkův pardubický protějšek Jaromír Dušek.
Připomeňme, že zatímco hradecký kraj s Oredem dál spolupracuje, Pardubický kraj si už přes rok sestavuje jízdní řády opět sám.

A k těm (relativním) číslům, v nichž si obě hejtmanství odporují:

Hradecký kraj tvrdí, že „na jeden autobusem ujetý kilometr přispíváme pouhých 26,80 koruny, což je nejméně ze všech krajů v republice".

To ale příliš nesedí s daty, která Deníku poskytl Pardubický kraj: „V autobusové dopravě letos počítáme s objemem přibližně 16 milionů kilometrů s náklady okolo 297 milionů korun." To po prostém vydělení vychází na 18,50 koruny na kilometr, tedy o třetinu méně než v Hradci.

Buď si tedy krajští politici na jednom či druhém hejtmanství vymýšlejí, nebo jejich úředníci vycházejí z odlišných čísel.

Mluvčí hradeckého hejtmanství Martina Götzová na otázku Deníku reagovala, že konečná ztráta z provozu, kterou kraj autobusy dotuje po odečtení vybraného jízdného, vychází jen zhruba na 17 korun za kilometr. Pardubický radní Dušek pro změnu namítá, že jemu je přednější využívání autobusů cestujícími.

Pardubický kraj zrušil spolupráci s Oredem kvůli stížnostem cestujících v roce 2011 na jízdní řády. Autobusů tehdy přibylo, ale ve špatných časech a linkách a ještě na sebe nenavazovaly.

Oredo na pranýři
Pardubický kraj má na rozdíl od Královéhradeckého kraje s optimalizací veřejné dopravy, kterou tu v roce 2011 provedla společnost Oredo, jednoznačně negativní zkušenost.
„Byl jí nám přímo čert dlužen, ekonomicky i z hlediska spokojenosti s dopravní obslužností," řekl radní Jaromír Dušek. Vedle naštvané veřejnosti především z východní části kraje s novými jízdními řády podle Duška vzrostly i náklady na zajištění dopravní obslužnosti, a to o více než 80 milionů korun. Za hodně peněz to bylo málo muziky: Autobusů sice výrazně přibylo, ale na linkách a v časech, v nichž nebyly potřeba.
Nyní jízdní řády sestavují opět pardubičtí krajští úředníci, sám Dušek je navíc jako bývalý železničářský boss propagátorem železniční dopravy. Vrací lokálky tam, kde byly v minulých letech pro obrovskou ztrátovost provozu rušeny. Dušek odmítá tvrzení, že vlaky jsou ekonomicky výhodnější než autobusy.
Hradecký kraj zase úspor ve veřejné autobusové dopravě dosáhl nasazením provozně a ekonomicky výhodnějších menších autobusů a mikrobusů.

Autor: Kamil Dubský

30.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení