VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémové výkupy pozemků pro dálnice mají nová pravidla

Východní Čechy – Poslanci schválili novelu zákona o výkupech pozemků pro dopravní stavby, od které si slibují zamezení licitování o ceny.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nová pravidla místo dosavadních maximálních limitů zavádějí pevné ceny a omezují bonus za výkup zemědělské a lesnické půdy. Tím mají přispět k urychlení výstavby důležitých silnic, jakou je například dálnice R35 z Hradce na Olomouc. Tu zablokovali nejen někteří soukromí majitelé potřebných pozemků, ale například i obec Časy u Holic.

„Dosavadní norma sice navýšila neadekvátně nízké výkupní ceny pozemků, ovšem nabízela zároveň různé násobky těchto cen. Vedlo to k tomu, že Ředitelství silnic a dálnic nabízelo majitelům pozemků různé ceny a jednání s nimi se i nadále protahovala," řekl pardubický poslanec Martin Kolovratník. „Stejně tak 'institut' výjimky šestnáctinásobku výkupní ceny, který podepisoval ministr dopravy, se ukázal jako poněkud 'neurychlující' výstavbu dopravní infrastruktury."

Pro novelu hlasovali poslanci napříč spektrem, proti nezvedl ruku ani jeden. Nyní ji ještě musí posvětit Senát, platit by měla od nového roku.

Dosavadní maximální limity cen pro výkup pozemků se změní v pevně stanovené ceny. U jiných než stavebních pozemků, tedy u polí nebo lesů, se sníží koeficient z dosavadních 16 na 8. Jejich cena se tedy stanoví tak, že se odhadní cena vynásobí osmi. U
stavebních pozemků se odhadní cena vynásobí koeficientem 1,15 a bude to rovněž pevná cena místo dosavadního maximálního limitu. „Novela obsahuje i přechodné ustanovení, podle něhož se dosavadní řízení dokončí podle nynější úpravy," dodal Kolovratník.

Do oceňování pozemků se také nově nemá započítávat zvýšení ceny jiných pozemků v souvislosti s jejich výkupem. To má zabránit spirálovitému zvyšování odhadních a následně kupních cen. Ceny by se také neměly navyšovat, pokud je investor kupuje od jiné státní organizace, například od Lesů ČR.

Stát by rovněž mohl kupovat pozemky a ty následně měnit za jiné, kde potřebuje stavět. Dnes existují případy, kdy stát nevlastní vhodné parcely a nemůže tak vyjít vstříc třeba zemědělcům, kteří své pozemky chtějí spíše než prodat tak vyměnit za jiné, aby mohli nadále hospodařit.

Autor: Kamil Dubský

27.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení