VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psycholog: 'Chlapec se snaží chovat jako agresivní otec'

Nechanice – Agresivitu dětí zkoumá vlastně denně. „Je to můj denní chleba," říká Jan Kratochvíla, psycholog z dětského domova v Nechanicích. Bedlivě proto sleduje kauzu údajné sexuální šikany ve školce v Třebechovické ulici v Hradci Králové.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jindřich Hladík

První věc, kterou jste o kauze školka řekl, je, že jde o citlivé téma. Proč?
Je to téma, které vzbuzuje jak v aktérech, tak i v lidech, kteří o něm  přemýšlí, silné emoce a různé obranné mechanismy. Proto bych každému doporučil, aby se obrátil do sebe a pokusil se odpovědět si na otázky: Jaké emoce ve mně tato kauza vzbuzuje? Jaké impulzy k jednání se objevují? 
S jakou postavou se identifikuji, je mi sympatická?

Z jakého důvodu by to měl člověk udělat?
Je důležité si uvědomit, že to, co objevíme, se týká našeho příběhu a zkušeností. Zdůrazňuji to i kvůli nedávným událostem v Břeclavi. Je snadné naskočit na náladu ve společnosti a jít s davem, měli bychom ale počkat na důkladné prošetření celé kauzy.

Tvrdíte, že je v tomto případě nebezpečné používat slovo šikana. Proč si to myslíte?
Ve školkách se nejčastěji objevuje takzvané chování s prvky šikany, chybí u něj dlouhodobost a systematičnost. Slovo šikana působí jako stigma, je s ní spojen strach o sebe, v případě pedagogů například i práci či o děti. Je lepší o ní přemýšlet jako o narušení vztahů v kolektivu.

Jak je možné tyto narušené vztahy napravit?
Na jejich zlepšení by se měli podílet jak děti a pedagogové, tak i rodiče a také odborník zvenčí – psycholog a speciální pedagog. Je lepší pracovat, než ukvapeně měnit školu nebo školku. Je pravděpodobné, že by se obdobná situace mohla objevit i v jiném prostředí.

Jak vlastně šikana začíná?
Ve školních i předškolních kolektivech poměrně snadno. Stačí, když je nějaké dítě méně oblíbené nebo se od ostatních odlišuje. Má drobnou vadu, je z chudších poměrů… Zprvu se stává terčem legrácek, pomluv či ignorace.

V co se může situace vyvinout? Co je považováno za šikanu?
Je to opakované a záměrné fyzické i psychické omezování, ponižování, zotročování, týrání. Je charakteristická nepoměrem sil mezi agresorem či agresory a jejich obětí. A také  samoúčelností – dělá totiž agresorům radost 
sama o sobě.

V případě školky v Třebechovické ulici se mluví dokonce 
o sexuální šikaně.
Sexuální zvídavost v předškolním věku je běžná. Podle výzkumů masturbuje většina chlapců a podstatné procento dívek. Časté jsou sexuální hry dětí, které se objevují zpravidla po pátém roku. Hry v podstatě nejsou erotického charakteru, jsou projevem zvídavosti. Děti se před sebou obnažují, napodobují sexuální aktivity. Nebezpečné je vyvolávat v nich pocit viny za tyto aktivity.

Jenže tady – zdá se – hry přerostly v něco jiného.
Pokud se jednalo o záměrné ubližování dítěti skrze sexuální hru, pak již o hru nejde, a je možné uvažovat o chování 
s prvky šikany.

Má na chování dítěte velký vliv rodina? V případě sedmiletého chlapce ve zmíněné kauze se mluví o velmi agresivním otci.
O matce se vůbec nehovoří. Role otce vystupuje silně do popředí. Působí velmi dominantně, agresivní impulzy nepotlačuje. Musíme si uvědomit, že chlapec se s otcem silně identifikuje, snaží se chovat jako on. Myslím si, že je na místě práce s rodinou, na druhou stranu by chlapec měl do školky dál docházet, neměl by být kauzou stigmatizován, vylučován z kolektivu.

Autor: Jiří Fejgl

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější.

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Waynes se vyhoupli do čela slowpitchové ligy

Pardubice – Vedou! Ve výhni trutnovského Red fieldu pokračovala za účasti pěti český a dvou německých týmů pátým kolem Česká slowpitchová liga. O první tři místa se podělili Hangarounds, Rytíři Trutnov a Waynes Pardubice. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení