VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy na Pardubicku investovaly do zateplení i do kontroly pohybu osob

Pardubicko – Desítky milionů korun byly v posledních čtyřech letech investovány do budov a vybavení středních škol na Pardubicku. Ředitelé, které Deník oslovil, si většinou na úplný nedostatek peněz nebo zájmu ze strany zřizovatele – Pardubického kraje, nestěžují. Spíš bývá problém všechny náročné investiční akce náležitě připravit. Některé obory se potýkají také s poklesem zájmu studentů.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Čtyřicet čtyři milionů korun stála rekonstrukce elektroinstalace, pomocných datových sítí, protipožárního zabezpečení a zabezpečení objektu na Střední průmyslové škole elektrotechnické (SPŠE) v Pardubicích, v hlavní budově v ulici Karla IV. Akce bude dokončena do 30. listopadu letošního roku. „Budeme mít nejmodernější informační síť včetně nových technologií," řekl Ladislav Štěpánek, ředitel pardubické elektrotechnické průmyslovky, která je s více než tisícovkou studentů největší střední školou v kraji.

Připravuje se také zateplení objektu a výměna oken. „Potřebovali bychom zbavit vlhkosti přízemí budovy v ulici Jahnova, kde vzlíná spodní voda. V suterénu by po úpravách mohly vzniknout klubovny pro studenty, použitelné i pro kroužky žáků základních škol, kteří k nám chodí na kurzy robotiky a informatiky," přiblížil ředitel Ladislav Štěpánek.

Jednou z nejrozsáhlejších připravovaných školních investiční akcí je přístavba SPŠE v areálu Do Nového. Vzniknout má objekt za 80 milionů korun s vybavením za 10,5 milionu. Sloužit bude zejména pro praktickou výuku studentů. „Vidím to optimisticky. Pokud vše půjde dobře, začneme stavět v říjnu 2017," dodal Ladislav Štěpánek.

STĚHOVÁNÍ DO SMART CITY SE ODKLÁDÁ?

Trochu na druhou kolej se tak dostává ještě nedávno živě diskutované stěhování SPŠE do takzvaného Smart City, které má vyrůst na 14 hektarech bývalé Tesly.

Projekt firmy Foxconn za více než miliardu korun je velice náročný na okolní infrastrukturu a může trvat ještě řadu let, než se ho podaří realizovat. Přesto kraj ohledně prostor pro SPŠE ve Smart City činí konkrétní kroky, které zatím vedly do stadia objemové studie. Zbrusu nová budova v areálu Foxconnu by podle odhadu stála 300 milionů.

Přes šest milionů korun investoval kraj do opravy prosklených stěn a vitráží na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb (SPŠPaS) v Pardubicích. Letos se škola zaměřila na rekonstrukci biologické laboratoře a opravu podlahy v tělocvičně. Zároveň se škola připravuje na celkovou rekonstrukci budovy za 45 milionů korun. „Naše budova je historická a památkově chráněná, a to je při rekonstrukcích problém. Nyní se naštěstí objevily dotace, které na takovéto školy pamatují," uvedl ředitel SPŠPaS Zdeněk Zitko. Pokud se nevyskytnou komplikace, začne se stavět v roce 2018.

Pardubický kraj v uplynulém období investoval také například do rekonstrukce rehabilitačních a suterénních prostor na Sportovním gymnáziu Pardubice a do výstavby sportovního areálu při pardubickém Gymnáziu Dašická.

MLYNÁŘE NABÍZÍ JAKO JEDINÍ V REPUBLICE

A jak je to s vývojem počtu studentů? Například již zmiňovaná pardubická střední průmyslová škola potravinářství a služeb, která nabízí studijní obory analýza potravin a technologie potravin a dále učební obory cukrář, pekař, kuchař, číšník, prodavač, se v minulosti potýkala s úbytkem žáků. V posledních letech se situace lepší, letos bylo do prvních ročníků přijato přes 150 nových žáků. „Bohužel se nám nedaří naplnit studijní obor technologie potravin se zaměřením na mlynářství a výrobu krmiv, přitom na trhu práce je o tyto odborníky zájem. Jsme již poslední škola v České republice, která tento obor nabízí," podotkl ředitel Zdeněk Zitko.

Tradičně zcela zaplněná jsou na Pardubicku gymnázia, o ty je dlouhodobě velký zájem. Dobře si vedou také obchodní akademie. Technické školy při přijímačkách lehce ztrácejí.

Autor: Pavlína Roztočilová

7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení