VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji žilo na konci roku nejvíc cizinců za dvacet let

Pardubice - Na konci loňského roku žilo v Pardubickém kraji téměř 13 tisíc cizinců. Přibližně polovina z nich měla povolení k trvalému pobytu. Cizinců bylo v kraji nejvíc za posledních 20 let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu v Pardubicích, který čerpal z podkladů cizinecké policie.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Václav Pancer

Nejvíc na Pardubicku

Meziročně v kraji přibylo více než deset procent cizinců. Nejvíc jich bylo na Pardubicku, téměř 7400, což odpovídá poptávce zaměstnavatelů po pracovnících. Průmyslový region nabízí největší nabídku volných míst. Cizinců na Pardubicku přibývá i letos.

„Podniky zoufale shánějí lidi. Přetahují i cizince, kteří tady už byli, ale v jiných lokalitách, přeplácejí je, dělají si vlastní nábory. Foxconn má výjimku od ministerstva a dělá si nábor v Mongolsku a vozí si pracovníky přímo sem," řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Most pro Helena Grundmanová.

Slováci a Ukrajinci

Z dat o státním občanství cizinců vyplývá, že na konci roku žili v kraji více než z poloviny cizinci z EU a jejich podíl proti předchozím letům stoupá. Nejpočetnější skupinu cizinců v kraji tvořili Slováci, Ukrajinci a poté Vietnamci a Poláci.

V okrese Pardubice jsou nadprůměrně zastoupeni cizinci s mongolským, rumunským a bulharským státním občanstvím. Mongolům v Pardubicích pomáhá s tlumočením Tuul Bittnerová, která do Česka přišla za prací před 18 lety.

„Většinou mají příbuzného, který umí česky, ale neumí odborný jazyk, potřebují mě na úřadech nebo v nemocnici. Denně mám tři až pět klientů," uvedla Bittnerová.

Podle Grundmanové chtějí někteří cizinci v kraji pracovat dočasně, jiní se tu chtějí usadit. Jsou i skupiny cizinců, kteří by se později rádi dostali do západní Evropy. Obecně prospěšná společnost pomáhá jednotlivcům i rodinám.

„Řeší školu, doktory, ubytování. Momentálně je nejpalčivějším problémem bydlení, tady absolutně nejsou byty," poznamenala Grundmanová.

Poptávka stále roste

Podle statistik úřadů práce poptávka po pracovnících stále roste. Na konci února společnosti hledaly v kraji 11 tisíc lidí. V požadavcích firem přibyla od ledna tisícovka volných míst. Nezaměstnanost klesla na čtyři procenta, ještě půlprocentní pokles odborníci čekají.

Autor: ČTK

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice /FOTO/ - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Na den ředitelem strážníků nebo také letiště

Pardubice - Dětský a Studentský parlament v Pardubicích tak trochu převzal vedení.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice – Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies