VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda naprosto selhává v otázce držení zbraní, říká bývalý elitní důstojník

Východní Čechy - Armádu máme takovou, jakého máme ministra, říká zkroušeně.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jelínek Jan

České vlády dávají na armádu stále zoufale málo. A i když se tento dlouhodobý tristní stav snaží Sobotkův kabinet napravit, totálně selhává naopak na poli zahraniční politiky a obrany našich zájmů před Evropskou unií.

Říká to bývalý vysoko postavený činovník Armády ČR ve východních Čechách, který si z pochopitelných důvodů nepřeje být jmenován.

„Mám na mysli hlavně postoj české vlády k uprchlické krizi nebo k omezení práva na držení soukromých zbraní. Ano, je možná pravdou, že Česko musí implementovat směrnice z Bruselu. Proč se však tak děje bez nejmenší snahy naší exekutivy špatná rozhodnutí evropských institucí zvrátit nebo si vyjednat aspoň národní výjimku, to nechápu. Nezaregistroval jsem jedinou žalobu české vlády na EU ve smyslu, že zasahuje do suverenity národních států. A co se týče běženců, podívejte se na Maďarsko, jak si s nimi navzdory Bruselu samo poradilo vysokým plotem na hranicích," říká bývalý důstojník.

Vládu kritizuje za to, že nalévá stovky milionů korun do neziskových organizací zaměřených na pomoc migrantů v situaci, kdy v Česku prakticky žádní běženci nejsou. „Kde těch 500 milionů korun ale pak je?!"

Velmi tristní je také podle něj situace kolem armádních záloh. „Tady vidím naprosté selhání. Neustále slyšíme z ministerských kruhů jejich vychvalování, v praxi je jsou ale zálohy naprosto bezzubé. Ti kluci v nich angažovaní si doposud ani nevystřelili."

Odmítl rovněž stále se objevující úvahy o možném vzniku dalšího vojenského paktu na úrovni EU. „Nesmysl. Na mezinárodní otázky máme NATO a obrana vnějších hranic by měla být věcí každé členské země. Viz zmiňované Maďarsko," uzavřel.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu trojkoaličního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z našeho regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku: výsledky ankety mezi bezmála tisícovkou regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata.

Z odpovědí našich respondentů:

Daniel Kvasnička, správce a kazatel sboru Nového kostela Církve bratrské v Litomyšli: „Kdo byl na vojně za socialismu, pamatuje si velkou armádu, která byla téměř nebojeschopná. Oproti tomu dnešní armáda je malá a výtečně vybavená. Tedy máme to, co potřebujeme pro svou bezpečnost, její sílu není třeba zpochybňovat. Je třeba vojákům, policii a všem typům řádné stráže říkat, že pokud pracují pro zjevné dobro a pokoj, pak mají Boží požehnání. Jsou zcela na svém místě. A alespoň v armádě jsou otevřeni záložákům! Mimo armádu bych ale zbraně držel pod důkladnou kontrolou."

Libor Aksler, ředitel Městského muzea Skuteč: „Určitě ne, od roku 1989 jedna vláda po druhé od obranyschopnosti naší vlasti upouštěla více a více, až to došlo do současného zcela tristního stavu. Počet profesionálních vojáků je takřka směšný, zálohy zestárly a svět se od roku 2004, kdy se u nás zrušila povinná vojenská služba, velmi změnil. Dnes ji mnohé státy znovu zavádějí a ty, které uvažují zdravým rozumem, si hlavně začínají uvědomovat význam slova 'hranice'…"

Daniel Kubelka, ředitel kulturního zařízení Žamberk: „Ne, a ani nemohou. Žádná opatření takové zemičky jako je Česko spolehlivou bezpečnost nezaručí. Jednoznačnou bezpečnost zajišťují pouze dostatečně silné a jednotné aliance, to je historická zkušenost. Ostatně pověst o Svatoplukovi a prutech asi známe všichni."

INDEX DENÍKU pohledem kraje

36% Většina panelistů z Pardubického kraje uvedla, že vládní opatření dostatečnou obranyschopnost země nepřinesla. Kladně odpovědělo jen 36 procent. 

Příjmy armády rostou. Neumí ale utrácet

Po anexi Krymu a vypuknutí války v Sýrii od nás začali spojenci důrazně vyžadovat zvýšení výdajů na armádu. K tomu za vlády kabinetu Bohuslava Sobotky došlo, ovšem navýšení je malé a modernizace armády bez zásadnějších výsledků. Jaké úkoly dostal od vlády ministr obrany Martin Stropnický (ANO)? A podařilo se mu je za čtyři roky naplnit?

❶ Stabilizace rozpočtové situace armády.
Realita: SPLNĚNO S VÝHRADOU. Za vlády Mirka Topolánka, Jana Fišera a Petra Nečase výdaje na obranu prudce klesaly. Z 1,43 % HDP v roce 2009 spadly na pouhých 0,91 % HDP v roce 2014 (viz graf). Za Sobotkovy vlády výdaje vystoupaly k dnešním 1,1 % HDP. Vhledem k současné bezpečnostní situaci i apelům spojenců je to však stále velmi nízká částka.

❷ Stabilizace personální situace armády.
Realita: SPLNĚNO.V letech 2014 až 2016 bylo přijato do služebního poměru 3675 vojáků, tedy více než byl rekrutační cíl.

❸ Revize systému zadávání veřejných zakázek v rezortu obrany a poskytnutí součinnosti při vyšetřování podezřelých zakázek z minulosti.
Realita: NESPLNĚNO. Obrana spolupracovala, pokud ji o to policisté požádali. Vláda však navzdory předvolební protikorupční rétorice nevyvinula žádnou iniciativu, aby z problematických zbrojařských obchodů vyvodila důsledky. Například bývalá ministryně obrany Parkanová, která byla vydána k trestnímu stíhání v červenci 2012, se dosud nedočkala pravomocného rozsudku.

❹ Zajištění ochrany i obrany vzdušného prostoru České republiky vlastními prostředky.
Realita: SPLNĚNO. Ministerstvo obrany podepsalo v roce 2014 dodatek ke Smlouvě o pronájmu letounů JAS – 39 Gripen.

❺ Zavedení nového způsobu tvorby rozpočtového rámce obrany v podobě víceletých výhledů schvalovaných vládou a Poslaneckou sněmovnou. Cílem je zvýšení efektivity.

Realita: NESPLNĚNO. Přestože ministerstvo obrany iniciovalo řadu legislativních změn a skutečně se pokusilo pozměnit těžkopádné schvalovací procesy, zajišťování potřeb pro armádu není efektivnější, než bylo za jiných vlád.

Závěr: Nízké cíle nebylo pro koaliční vládu těžké dodržet, proto se může zdát hodnocení Deníku lichotivé. Jenže plnění spojeneckého závazku, že ČR bude vynakládat na společnou obranu dvě procenta ze svého HDP, je stále v nedohlednu. Vojáci marně čekají na kvalitní výstroj, výzbroj, techniku a naplnění politických slibů.

Autor: Kamil Dubský, Redakce

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BRÁNIL HVĚZDU. Ještě donedávna znal Martin Peterka gruzínského pivota jménem Zaza Pachulia jenom z vyprávění...

Čekám na svou šanci, ale snažím se jí jít naproti

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Pardubice – Krajské město dlouhodobě trápí nedostačující ubytovací kapacity. To by se ale mělo v dohledné době změnit. V prostoru mezi malou hokejovou halou a ulicí U Stadionu má vyrůst hotel. 

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Pardubice – Potřetí v roce 2017 vyrazí pardubičtí fotbalisté na Městský stadion v Ostravě. Na jaře zde vybojovali bod v duelu s Baníkem, Vítkovicím potom podlehli 0:1. A právě Vítkovice jsou středečním soupeřem Pardubic v 5. kole Fortuna národní ligy. Utkání v Ostravě má výkop v 18 hodin.

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Pardubice – Na programu Pardubického letního kina je dnes fantasy muzikál Kráska a zvíře. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení