VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chlapec plakal v okně. Maminka jej nechala v bytě plném špíny se psem

Pardubice - V páchnoucím bytě bez elektřiny a bez dozoru. Policisté v Pardubicích odebrali matce dvě děti.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Dítě a pes. Stav bytu, který muži zákona otevřeli, vůbec nebyl vůbec dobrý. Po zemi nedopalky cigaret, zbytky jídla, zápach, psí výkaly a odpojená elektřina. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Zanedbání povinné péče a převoz malého chlapce do ústavní výchovy. Strážníci v Pardubicích otevřeli byt, kde je čekalo nehezké překvapení.

Vše začalo telefonátem na linku 156. Pozorná žena si všimla malého plačícího chlapce, který z okna ve druhém patře volal maminku. Když dorazila hlídka strážníků, chlapec se 
na chvíli rozpovídal.

„Strážníkům řekl, že je doma sám, plakal a stále se dožadoval maminky. Pak se ale zřejmě něčeho zalekl, zalezl a okno zavřel," sdělila mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová.

KLIČ POD ROHOŽKOU

Muži zákona proto vstoupili do domu a nalezli dveře daného bytu. Za nimi se ale ozýval pouze štěkot psa. Na místo byla přivolána hlídka státní policie a asistentka prevence kriminality. Ta 
z rozhovoru s Oddělením sociálně – právní ochrany dětí (OSPOD) zjistila, že úřad již s rodinou řeší podezření na zanedbání péče.

„Od sousedů se zase muži zákona dozvěděli, že v bytě bydlí žena s dětmi, které jsou mladší patnácti let. Jejich matku měl soused vidět naposledy před dvěma dny. Strážníkům se zatím podařilo přes dveře navázat další hovor s malým chlapcem," dodala Lenka Uskobová.

Strážníkům se podařilo pod rohožkou nalézt klíč od bytu, který si tam nechává starší sourozenec a mohli tedy společně s policisty vstoupit do bytu.

DÍTĚ, PES A ŠPÍNA

„Nacházelo se zde pouze mladší z dětí spolu se psem. Z bytu se šířil silný zápach, byl zde značný nepořádek, psí výkaly, zbytky nedopalků, jídla a hromada špinavých věcí. Elektřina tu byla odpojena. Sociálním pracovníkem bylo rozhodnuto o převozu dítěte do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Pes byl strážníky odchycen a převezen do městského útulku. Policie byt uzamkla a klíče si převzala. Na dveřích bytu zanechali muži zákona vzkaz pro druhého syna," popsala Lenka Uskobová.

DĚTI MATCE ODEBRALI

Tím ale vše neskončilo. Muži zákona požádali o pomoc také sousedy, protože matka ani sourozenec vysvobozeného chlapečka se na místo nedostavili.
Strážníci se pro jistotu 
ve večerních hodinách do domu opět vrátili.

„Přímo před domem se jim podařilo nalézt matku obou dětí. Ta hlídce tvrdila, že druhý syn je u kamaráda. Strážníci proto znovu kontaktovali pracovníky OSPOD. Ti je požádali, aby chlapce zajistili do jejich příjezdu. Za doprovodu sociálních pracovníků byl pak i druhý chlapec převezen do zařízení, které poskytuje dětem okamžitou pomoc," poznamenala mluvčí strážníků Lenka Uskobová.

Matku obou dětí v současné době čeká vysvětlování nejen úředníkům OSPODu, ale také na policii.

Autor: Jiří Sejkora

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Ivan Hlas

Pernštejnská Fortuna láká na Spirituál kvintet, Ivana Hlase i Ivo Jahelku

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

Pardubice – Odvážný plán. Jmenuje se návrat do ŽBL. Sice do dvou let, ale je vskutku smělý. Za necelé dva měsíce zahájí mistrovskou část nové sezony 2017/18 prvoligové basketbalistky BK Studánka Pardubice. 

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Rosice – O víkendu se na rosickém nádraží uskuteční setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic, některé větší typy nabídnou i svezení. 

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení