VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I trest za podvod může být humanitární pomoc

Hradec Králové, Pardubice - Spáchali vlastně stejný podvod, přesto odešli s naprosto rozdílným trestem. Manželé (a jejich společník) byli odsouzeni za pokus o krácení daně. Muži jdou na roky do vězení, žena zůstane na svobodě.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Hlavní postavou byl Jiří Rozlívka, podnikatel z Němčic na Pardubicku. Kolem něj se všechno točilo. Dvaačtyřicetiletý muž byl za pokus o krácení daně poslán Krajským soudem 
v Hradci Králové do vězení na pět a půl roku.

Nesl to velmi nelibě. „Hned se odvolávám," pronesl podrážděně. Ihned byl přibržděn svou obhájkyní a po poradě s ní se rozhodl, že si zatím ponechá lhůtu, zda se proti verdiktu ohradí. Je to však velmi pravděpodobné.

S ním byl na pět let za mříže poslán o rok mladší Petr Janek, jeho společník z jedné firmy. Spolu se měli pokusit obrat stát o sedm a půl milionu korun na dani z přidané hodnoty. Nechtěli odvádět povinnou rentu z výdělku z dovozu obuvi a oblečení vyrobeného v Číně.

Třetí postavou na lavici obžalovaných byla Jaroslava Rozlívková, manželka nejcitelněji potrestaného pachatele. Ta s ním „jela" v podnikání stejně jako Janek. Jen v další společnosti.

Navíc suma, o níž se společně s partnerem pokusila připravit Českou republiku, byla vyčíslena na více než 11 milionů korun.

Přesto dostala jen podmínku…

„Paní Rozlívková má srovnatelnou pozici jako pan Janek," začal vysvětlovat volbu trestu soudce Miroslav Mjartan. „Jenže my musíme měřit i tím, že má děti. S manželem se starají o nezletilé děti a funkce rodiny musí být zachována," pokračoval předseda senátu. „Byť  to není zcela přiměřené, zvolili jsme mimořádné snížení sazby. Je to taková humanitární pomoc," upozornil.

Přesto si také Rozlívková (i Janek a státní zástupce) ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají. Proto zatím není pravomocný.

Jak se měla trojice vlastně dopouštět pokusu o podvod?

Šlo o jednoduchou cestu. 
Z Číny jejich dvě společnosti dovážely v letech 2008 až 2010 boty a oblečení a oni tvrdili finančnímu úřadu, že je z Česka distribuují do dalších zemí Evropské unie. Tím by byli osvobozeni od povinnosti zaplatit daň z přidané hodnoty. „Jenže obchody v cizině nebyly evidovány," řekl soudce Mjartan.

Místo toho zboží prodali vietnamským obchodníkům, především ze známé pražské tržnice Sapa. „Občas je dovezli do Budapešti nebo Bratislavy, ale tam si je také převzali Asiaté," prohlásil státní zástupce.

Zboží vždy putovalo z Číny lodí do Hamburku, kde je nakládali na kamiony.

„Pak jsme je vozili do Prahy nebo do Budapešti," řekl jeden z dopravců, který v případu vypovídal jako svědek. „Adresu jsme se dozvěděli až na cestě, ale to je běžná praxe," objasnil.

V Sapě pak náklad předávali místním obchodníkům. Jeden z nich řekl, že trojici Rozlívka - Rozlívková - Janek vůbec nezná. „Nikdy jsem se
s nimi nesetkal. Placení probíhalo v hotovosti," popsal obchod Asiat.

Podnikatelé však do dokumentů, které každý měsíc předávali své účetní, zanesli jména dalších odběratelů 
v zahraničí.

Jenže vyšetřovatelé poté zjistili, že to bylo jinak. „Osoby jsou nekontaktní nebo 
k obchodům nemají doklady. Nebo uváděli, že o dodávkách nic nevěděli," řekl soudce Mjartan.

Přitom se podle všeho jednalo o stovky případů, kdy měli přijmout dodávku z České republiky.

Vždyť obchody obou firem byly i jejich majiteli vyčísleny na desítky milionů korun za necelé dva roky.

Autor: Jiří Fejgl

19.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení