Kauza fondů Trend a Mercia začala před 15 lety a s údajnou škodou 1,4 miliardy korun je jedním z největších případů tunelování v Česku.

Jednání zpozdily zažívací potíže

Soud včera ráno obdržel omluvu od obžalovaného Libora Páva, který oznámil, že po obchodní cestě do Nigérie trpí zažívacími problémy. Páv však nedal souhlas s konáním hlavního líčení v nepřítomnosti.

Předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák proto rozhodl, že líčení bude pokračovat až druhý den. Soud do té doby zajistí zprávu od ošetřující lékařky a Pávův obhájce má zajistit jeho vyjádření k celé situaci. Před hradeckým soudem mělo včera  projednávání kauzy pokračovat po rok a půl trvající přestávce výslechy znalců k novým posudkům. Jednání je nařízené do 30. května a pak také na 7. a 8. června.

Hradecký soud případ projednává už potřetí, předchozí dva rozsudky, kterými soud část manažerů poslal do vězení, části uložil podmínku a některé i obžaloby zprostil, pražský vrchní soud zrušil.

Podle obžaloby muži od poloviny 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva. Hlavou celé skupiny byl podle obžaloby Miroslav Hálek.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci.

Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Fond Trend v roce 2000 zkrachoval, fond Mercia je v likvidaci.