VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel diskvalifikovaného Nikase odmítl mimosoudní vyrovnání

Obě strany trvají na svém. A dosud nebyly schopny se dohodnout na mimosoudním urovnání sporu. Ve hře je přitom hodně - dobrá pověst Velké pardubické i známé zemědělské společnosti z Přerovska. Ani výslechy svědků na středečním líčení u přerovského okresního soudu jasně neodpověděly na otázku, jak se do těla předloňského vítěze slavného dostihu - hnědáka Nikase - dostaly zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Šampión byl kvůli zjištěnému dopingu diskvalifikován.

1.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 1.2.2017
SDÍLEJ:

Trenér Stanislav Popelka (vlevo), kůň Nikas a majitel Petr KupkaFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Majitel koně Petr Kupka, trenér Stanislav Popelka a žokej Marek Stromský jsou přesvědčeni, že zakázané látky obsahovalo krmivo společnosti Troubecká hospodářská. Její zástupci ale vinu popírají. Přestože se v soudní síni chvíli zdálo, že by se mohly obě strany dohodnout na finančním urovnání sporu a líčení bylo kvůli tomu přerušeno, z dohody nakonec sešlo.

Čtěte také: Diskvalifikovaný vítěz loňské Velké pardubické steeplechase chce dva miliony

Celková finanční újma, která vznikla majiteli, trenérovi a žokejovi koně podle jejich advokátky činí zhruba 2,5 milionů korun - a zahrnuje nejen finanční prémie za vítězství v dostihu, ale také náklady na trénink a přípravu koní. Vedení společnosti Troubecká hospodářská nabídlo jako kompenzaci částku nižší - a to 1,5 milionu korun, ovšem pouze pod podmínkou, že tím neutrpí pověst zemědělského podniku.

„Pokud by přicházelo v úvahu mimosoudní vyrovnání, tak jedině za předpokladu, že se plně uzná to, co my tvrdíme - tedy naše nevina," vysvětloval předseda představenstva společnosti Bohumil Semenovič. Na finanční vyrovnání ale nakonec nedošlo.

Kontaminaci granulí společnost odmítá

U soudu se rozebíral především proces výroby krmiva. Detaily provozu popisoval člen představenstva firmy Emil Gregovský, který je zodpovědný za výrobu. „Před krmivem dostih tři plus této šarže jsme vyráběli krmivo pro telata. Dělalo se toho šest tun a pak také tuna pro klisny březí," vysvětlil s tím, že je vyloučeno, aby došlo ke kontaminaci granulí pro dostihového šampiona Nikase.

Mezi výrobou krmiv pro různá zvířata je podle něj dekontaminační program, granulátor se projíždí pšeničnými otrubami, ručně pročistí, ještě projede a filtry se vyklepou, a teprve následuje nová receptura. U soudu se řešilo i to, jakým způsobem se odebíraly vzorky krmiva či zda byly stáje dostihových koní dostatečně zabezpečeny.

Svědek Jiří Rusek, jenž krmivo vyvinul, u soudu uvedl, že za celých patnáct let nebyl jediný kůň pozitivně testován na zakázané látky. „Protože je tam nedáváme, tak tam nemohou být," řekl Rusek. Připustil ale, že výrobci nesledují aktualizovaný seznam zakázaných látek, ale řídí se krmivářskou legislativou.

Jockey Club má podle něj normy přísnější. „Na zakázané látky nás upozorňuje trenér či majitel koně. Mají věstník, ve kterém se aktualizují. My to nesledujeme, je to odpovědnost trenéra," dodal. Látky jako kofein a theobromin podle něj nemohly pocházet z jeho krmiva. „Nemohou tam být, protože jsem je tam nedal. Nemám pro to vysvětlení," zmínil.

Kupka bude ve sporu pokračovat

Podle právní zástupkyně žalobců ale svědek lže. Podle výpisu SMS zpráv totiž po zjištění zakázaných látek napsal trenéru Popelkovi, že „je to asi ze suroviny jejich dodavatele, tady nic neudělám".

Pro majitele vítězného koně Velké pardubické Petra Kupku je celá situace nepříjemná. „Čekal jsem, že žalovaná strana přijde s něčím konkrétním, ale nepřišla, takže budeme pokračovat dál. Veškeré důkazy jsme předložili a protistrana jen kope kolem sebe a zkouší, jak se z toho dostat," komentoval to.

U soudu už minule promluvila znalkyně, podle níž výsledky testů potvrdily, že vzorky obsahovaly zakázané látky ve vyšší míře, než měly, a přitom to nebylo uvedeno na etiketách. Výrobce podle ní nedodržel deklarované surovinové složení, a tím žalobce uvedl v omyl.

Ve vzorcích krmiva našla vyšší hodnotu theobrominu a v mikrogramech také kofein. Podle ní krmivo nebylo kontaminované, splňovalo limity a nebylo pro zvířata nebezpečné, ale neodpovídalo surovinovému složení.

Nepřehlédněte: "Zrádkyně" Stěpanovová je Rusům trnem v oku. Návrat si neumí představit

Autor: ČTK

1.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení