VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matka opařila dítě. Soud jí ale úmysl neprokázal

Pardubice – Šestiměsíční miminko ponořila do horké vody. Údajně tak učinila pouze z nedbalosti.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Obžalovaná 30letá žena z Pardubic své dítě opařila při koupání. Úmysl jí ale soud nedokázal.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Senát krajského soudu v Pardubicích vynesl verdikt nad 30letou ženou, která vloni v pardubickém azylovém domě vážně opařila své dítě.

Podle rozsudku se tak dopustila z nedbalosti těžkého ublížení na zdraví a trest vyměřil v délce 1 roku s podmíněným odklademna tři léta. Soud se tak neztotožnil s návrhem obžaloby, která tvrdí, že jednání matky bylo úmyslem podléhajícím sazbě až 12 let. Proti verdiktu soudního senátu se na místě odvolala státní zástupkyně, případ tak poputuje k vrchnímu soudu.

Právě úmysl či nedbalost byly v celém případu klíčové. Dle obžaloby matce hrozilo 5 až 12 let za čin spáchaný úmyslně. Soud však v rozsudku konstatoval, že nenalezl řetězec přímých ani nepřímých důkazů, které by jasně svědčily pro úmyslný čin.

"Soud byl v těžké situaci kvůli těžkému poranění velmi malého dítěte ze strany osoby nejbližší. Musíme se ale držet objektivních faktů a důkazy hodnotit v duchu zásady, že v případě pochybností se přiklonit na stranu obžalované," konstatoval předseda senátu Roman Drahný.

Soud nicméně konstatoval, že obžalovaná je nevhodnou matkou. Mateřství jí však zakázat nelze.

K osudné události došlo vloni 14. října v azylovém domě pro matky s dětmi v Pardubicích po osmé hodině ráno, kdy žena šla svého 6měsíčního syna.

Žena natočila z bojleru vodu do vaničky v maximální teplotě a do této vody bez předchozího vyzkoušení dítě ponořila.

Teplota vody při vyšetřovacím pokusu se pohybovala mezi 61 – 59 stupni Celsia, přičemž podle znalce pokožka bez následků snese teplotu maximálně 42 stupňů. Šestiměsíční chlapec přitom utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně na 32% těla, které lze vzhledem k rozsahu a věku dítěte charakterizovat jako velmi těžká zranění.

Odbornou pomoc popálenému dítěti zavolala až po dvou hodinách spolubydlící z azylového domu, která se o plačící dítě začala zajímat. Sama odsouzená se dítě do té doby pokoušela ochlazovat a ošetřovat svépomocí. Dle závěru soudního znalce by se přitom bez lékařského zásahu dítě ocitlo v přímém ohrožení života.

Podle obžaloby žena bezpečně věděla, že voda je nepřiměřeně horká. Znalkyně z oboru duševního lékařství a psychologie shodně uvedly, že žena v době činu byla zcela příčetná, bez duševní choroby a čin provedla po předchozím uvážení vědomě, nikoliv jako zkratovité jednání. Jako možný motiv uvedly pomstu otci dítěte, kterému měla žena vyčítat odloučení a bez kterého nebyla samostatně se o dítě postarat. Dle posudku intelektu a osobnosti se činu měla dopustit vědomě a skutek vzápětí bagatelizovat. Při soudním líčení opakovaně zaznívalo, že obžalovaná účelově svou výpověď měnila. Soud však úmyslné jednání neměl za pevně prokázané.

Rozsáhlý posudek ženu popisuje jako podprůměrně intelitgentní, snadno ovlivnitelnou, nevyzrálou a povrchní osobnost, která není schopna zvládnout mateřství a samostatnou péči o děti. Její dva synové do 10 let věku z předchozího svazku jí byli odebráni ve velmi špatném stavu a svěřeni do pěstounské péče její matky. V posudku zaznělo doporučení, že odsouzené by nemělo být do péče svěřeno žádné dítě.

Sama odsouzená svůj vztah k mateřství popsala tak, že antikoncepci neřeší a ani ji nezajímá a bude dále rodit děti, protože je mladá a je to tak normální. Protože péči nezvládá, hodlá je předat kojeneckému ústavu, nebo vlastní matce.

Autor: Jiří Sejkora

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna POTMĚ v Pardubicích

Pojďte potmě do kavárny!

Frekventovaná křižovatka u bývalého Domu služeb v Pardubicích.

Oprava zavře část frekventované křižovatky

Centrum Veská získalo nové přístroje pro nemocné děti

Veská – Těžce nemocným dětem, o které pečuje zdravotní oddělení Dětského centra Veská, slouží nový generátor kyslíku, inhalátor a odsávačka. 

Architekti chystají opravu Zámečku

Pardubice – Přímo u Památníku Zámeček se včera uskutečnil workshop pro osm uchazečů o nejlepší návrh na rekonstrukci této památky.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Mladé Buky - Festival Trutnoff se ani v menší variantě takzvané Zahradní slavnosti letos neuskuteční.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies