VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na začátku odvykací kúry byly domácí rvačky závislých

Chvaletice - Léčba místo represe. Strážníci ve Chvaleticích přemluvili pár narkomanů k odvykání.

25.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Policie ČR

Místo opakované represe odvykací kúra. Pár mladých obyvatel Chvaletic závislých na pervitinu na sebe upozornil hlasitými domácími konflikty. Místo opakovaných pokut a předvolání zvolili strážníci cestu domluvy a začala léčba.

Začátek příběhu byl prostý. Sousedé si opakovaně stěžovali na hluk z bytu obývaného mladým párem.

„Hlídka městské policie následně zjistila, že v bytě dochází k fyzické potyčce mezi nájemníky. Jedna z osob byla pod vlivem návykové látky i v době zákroku strážníků. Jak bylo zjištěno, ke zranění při rvačce nedošlo. Oba konflikt popsali jen jako výměnu názorů," popsala vrchní strážník Aneta Hámorská.

Příčinou hádky byla samozřejmě drogová závislost a s tím spojené zdravotní, sociální a ekonomické problémy v jejich vztahu.

Místo represe raději promluva do duše

„Bylo zjevné, že bez vyřešení drogové závislosti se bude do budoucna problém jen zhoršovat. Strážníci měli s oběma velmi dlouhý pohovor, kdy je přesvědčili o nezbytnosti zahájení léčby závislosti. Poté byli předáni svým rodičům. Strážníci jednoho z nich ale nejdříve museli převézt na psychiatrickou ambulanci z důvodu nervového záchvatu a teprve po lékařském vyšetření ji předat do domácí péče," dodala Aneta Hámorská.

Závislé osoby se strážníkům podařilo přesvědčit k tomu, aby zkusily spolupracovat s terénními pracovníky.

Do hry vstoupili i terénní pracovníci z Laxusu, organizace, která pomáhá uživatelům drog a jejich blízkým.

„V takových případech, jako je tento, jsme schopni zprostředkovat prvotní konzultace, aktuální informace a možnosti léčby a čekací doby. Pomáháme s detoxikací, což je třeba kolem čtrnácti dní pod lékařským dohledem, než z člověka odejdou ty nejhorší pozůstatky návykových látek. Pomáháme i kontaktovat úřady, zmapovat dluhy, motivovat a doprovodit osobu až k léčbě," vysvětlil mluvčí Laxusu Lukáš Gilányi.

Tato organizace do Chvaletic zajíždí průměrně jednou do měsíce. „Cílem je snižovat rizika, která vznikají při užívání drog, zejména aby nedocházelo k odhazování stříkaček na veřejně přístupných místech. Injekční stříkačky proto měníme systémem kus za kus, tedy tak, že klient od nás dostane stejný počet stříkaček, který nám donese. Cílem je zabezpečit, aby se použité stříkačky neodhazovaly, ale aby nám je klienti nosili k bezpečné likvidaci." nechal se slyšet Lukáš Gilányi.

"V letošním roce jsme ve Chvaleticích byli dosud v kontaktu se čtyřmi uživateli drog, kterým jsme během osmi setkání vyměnili 469 injekčních stříkaček a poskytli poradenství v souvislosti s možnostmi léčby. Nejvíce užívanou drogou, pomineme-li ty nejrozšířenější (alkohol a marihuanu) je pervitin," dodal.

Organizace pro chvaletické zaměstnance technických služeb a strážníky uspořádala i školení o sběru nebezpečného materiálu a poskytla kontejnery pro sběr injekčních stříkaček. Zajišťuje také jejich pravidelnou likvidaci.

Zapojit se bude muset i rodina

Tím případ neskončil a strážníci se mu věnovali též v následujících dnech.

„Strážníci zapojili do akce i rodiny závislých, bez jejichž pomoci většinou není možné léčbu úspěšně dokončit. V souvislosti se zákrokem pak strážnici zjistili i nějaké poznatky, které by mohly mít spojitost s krádeží jízdního kola z chodby stejného domu, kde se tento případ odehrál. Tyto informace pak strážníci předali k prověření státním policistům, kteří krádež kola vyšetřují," uzavřela Aneta Hámorská.

Autor: Jiří Sejkora

25.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení