VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejpoužívanější drogou v Chrudimi je pervitin

Pardubický kraj - /OD SOUSEDŮ/ – Dvojice terénních pracovníků dojíždí do Chrudimě každý čtvrtek. Vyhledává uživatele drog, s nimiž pracuje a komunikuje. Rizika, která s sebou užívání drog nese, se tím snižují.

3.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Terénní programy Laxus o. s. působí v celém Pardubickém kraji. „Přímo v Chrudimi jsme v kontaktu s dvanácti klienty, kterým jsme od začátku roku vydali 1.386 stříkaček. Od klientů zpět jsme přitom vybrali stříkaček 2.079, ukazuje se tedy, že stahujeme z oběhu i infekční materiál, jehož další cesta by jinak mohla být dost nevyzpytatelná. Nejužívanější drogou u našich chrudimských klientů je pervitin, který si téměř všichni aplikují právě nitrožilně. Opiáty ani jejich náhražky se tu moc nevyskytují,“ uvedl Tomáš Klášterecký, vedoucí programu.

Nejde jen o poskytování služeb drogově závislým, ale důležitá je i ochrana veřejného zdraví. Kromě výměny injekčních stříkaček a zprostředkování léčby proto pracovníci Laxusu také monitorují rizikové lokality města a sbírají odhozený injekční materiál. Ten následně likvidují. „Za letošní rok jsme z chrudimských ulic sebrali sedm injekčních stříkaček,“ sdělila Tereza Alexová, která má Chrudim na starosti.

„Toto poměrně nízké číslo znamená, že se zdejší uživatelé chovají ke svému okolí zodpovědně. Na tom se ostatně s klienty mimo jiné snažíme pracovat. Ale neplatí, že by každá stříkačka byla nutně nakažená, protože žloutenku nemají všichni naši klienti. Riziko tu však rozhodně je, a tak tak je lepší ho co nejvíce minimalizovat. Čekat na výsledky testů, když se člověk o stříkačku poraní, je totiž velice nepříjemné, i když je pak třeba výsledek negativní,“ zdůrazňuje Tereza Alexová.

Statistika, kterou si o každém městě pracovníci vedou, ukazuje, že se Chrudim nijak zásadně neliší od ostatních regionů. V posledním roce ve městě klientů přibylo, ale to si lidé z Laxusu vysvětlují tím, že se jim daří nakontaktovat a udržet klienty, kteří se k nim dosud nedostali. Nárůst počtu klientů podle nich není zapříčiněn tím, že by se do braní drog pouštěli další lidé.

Někteří z klientů také využívají služby Kontaktního centra, které sdružení Laxus provozuje v Pardubicích. Rodiče a další osoby, které potřebují poradit, například v situaci, kdy se s užíváním drog setkají u svých blízkých, se mohou obrátit na další službu sdružení, Ambulantní centrum.

„Občanskému sdružení Laxus přispíváme na služby, které pro nás zajišťují, částkou 60. 000 korun ročně. Díky působení sdružení ve městě máme přehled o místní drogové scéně. Před drogami nemá smysl zavírat oči, tím se nic nevyřeší. Drogy a s nimi spojené problémy jen tak existovat nepřestanou. Lepší je pracovat s fakty a předem minimalizovat rizika, než pozdě řešit problémy, které užívání působí,“ uvedla Radka Pochobradská, chrudimská manažerka prevence kriminality.

Autor: Romana Netolická

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení