VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmnáct let za vraždu stařenky

Hradec Králové - Další svědecké výpovědi a odborné posudky soudních znalců vyslechl v úterý senát Krajského soudu v Hradci Králové. Ve středu padl rozsudek.

2.9.2009
SDÍLEJ:

Soud s Josefem Janákem obviněným z vraždy stařenky.Foto: DENÍK/David Taneček

Hradecký soud vynesl rozsudek nad vrahem stařenky, kterou policie našla v listopadu loňského roku mrtvou v jejím bytě v Klumparově ulici. Soud Josefu Janákovi udělil výjimečný trest ve výši 17 let, který si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Janák se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu k podání odvolání.

Domácí tyran

Dvě předvolané svědkyně využily práva nevypovídat v případě osoby blízké nebo příbuzné. Soudce přečetl policejní zápisy jejich svědectví pořízené při vyšetřování.
V obou záznamech zazněl názor, že jejich příbuzný Janák se v rodině častokrát projevil jako agresor a domácí zloděj.
Potvrdily Janákovu výpověď, že v odbobí vraždy byl pro násilí na manželce vykázán ze společného bytu. Provizorně přespával v odstaveném autě a většinu dní trávil v bytě obou svědkyň.
Ani jedna nemohla uvést, kde v dobu násilného činu právě byl a z jakých žil peněz.

Nebylo jí pomoci

Soudní znalec Petr Hotmar, který prováděl pitvu zavražděné, podal výčet všech zranění, která na jejím těle našel.
Kromě jedné řezné a pěti bodných ran měla stařenka rovněž přelámaná žebra, modřiny na rukou i nohou, v obličeji a na krku byly patrné stopy po dušení a zakrývání úst.
Na dotaz předsedy senátu doktor Hotmar odpověděl, že ani včasný zákrok záchranářů by ji neudržel při životě a dále že po útoku mohla žít maximálně deset až patnáct minut. Zemřela na vnější a vnitřní vykrvácení.

Ničil ho alkohol

Psychiatrička Jana Vostatková ve znaleckém posudku uvedla, že obžalovaný netrpí žádnou poruchou, je však sociálně nevyzrálý.
V důsledku rozvinutého alkoholismu došlo k úpadku jeho osobnosti. Na základě vyšetření ho zařadila do skupiny pijáků, kteří musí soustavně udržovat hladinu alkoholu v krvi. Uvedla, že má dispozice k agresi, které alkohol posiluje. Jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti bývají snížené jen při požití alkoholu.
„Ke své závislosti je nekritický, proto vylučuji ambulantní léčbu a navrhuji ústavní,“ doporučila psychiatrička. Obžalovaný se ohradil: „Chtěl bych připomenout, že jsem ve vazbě půl roku a nemám potřebu pít.“
Tento projev označila znalkyně jako reakci běžnou v mimořádné situaci.
Také objasnila, že u tohoto typu osobnosti není nijak neobvyklé, že se k činu dvakrát plně doznal, ale posléze ho kategoricky popírá.

Hlavní je jeho „ego“

Ani psycholog Jan Lašek ve svém posudku nezískal pro obžalovaného žádné „kladné body“. Podle jeho závěrů je Janák člověkem se sebestřednými zájmy a má sám o sobě zkreslené představy. Nedokáže zvládat zátěžové situace. Agresi vyvolá i pocit, že bylo zasaženo jeho „já“.
Prvotní přiznání a pak zapírání se podle Jana Laška u něho dá očekávat. Popsal, že lidé tohoto typu dokážou své lži uvěřit a nepravdivé podrobnosti si pamatovat i roky. Na druhou stranu jako málo pravděpodobnou uvedl Janákovu verzi, že mu pod tlakem psychického a fyzického násilí policejní vyšetřovatel „vnutil“ možnou verzi, kterou on později podepsal.

Jako jeden z důkazů Lašek uvedl i videozáznam rekonstrukce.
Domnělý vrah se v bytě pohyboval s takovou jistotou a znalostí prostředí, že by ji pouze podle instrukcí vyšetřovatelů nemohl získat.
Videozáznam byl promítnut v závěru dopoledního jednání. Ukončení soudu a vynesení rozsudku se očekává ve středu.

Autor: Zuzana Plocková

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení. 

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Pardubice - Tah nočním městem přerušila až hlídka městské policie. Dva jedenáctiletí hoši v Pardubicích se šli projít. 

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení