VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podvedli družstvo? Ne, zachránili jsme dům

Pardubice - O více než 14 milionů korun připravila podle obžaloby dvojice mužů bytové družstvo v Milheimově ulici v Pardubicích.

5.8.2016
SDÍLEJ:

Dům v Milheimově ulici je pravděpodobně nejdražším bytovým domem v Pardubicích.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jde o dva pohledy na jednu věc. Dvojice Petr Sýkora s Martinem Štěpánkem tvrdí, že svou aktivitou zachránili dostavbu bytového komplexu v Milheimově ulici 
v Pardubicích. Proti nim však stojí obžaloba – ta je přesvědčena, že se při realizaci špatně hospodařili s penězi družstva. Celkem jej měli připravit o více než 14 milionů.

Proces s muži začal u Krajského soudu v Hradci Králové. První líčení je naplánováno do pátku a poté ještě na konec srpna. Obžalovaným hrozí za zločin nazvaný porušení povinnosti při správě cizího majetku až osm let ve vězení.

„Nesouhlasím s tím, co je mi kladeno za vinu. Celá věc se mě hloboce dotýká,“ pronesl Sýkora, který fungoval jako předseda představenstva bytového družstva.

STAVITEL KOMPLEXU SPADL DO INSOLVENCE

To se propadlo do problému, když v roce 2010 přešla do insolvence firma, jež měla dokonči stavbu bytového komplexu v Milheimově ulici. V tu chvíli nebylo jasné, jak to s rozestavěným projektem nakonec dopadne.

„Co nejrychleji a nejlevněji jsme se snažili řešit situaci, která nastala konkurzem společnosti Kvalt,“ přesvědčoval Sýkora.

V tu chvíli se na scéně objevil Štěpánek. Ten byl vlastníkem bytu na tomto místě a spolumajitelem dalšího. Tedy jednoho
 z těch, jež ještě nebyly dokončené.

Štěpánek se se Sýkorou domluvil, že se do věci vloží. Dvojice začala shánět stavební firmu, která by byty dostavěla – nakonec byla vybrána společnost Ječmínek. S tím byli seznámení členové družstva a považovali za výběr zhotovitele stavby za vyřešený.

Jenže po dvou letech najednou vyšla na světlo světa informace, že dodavatalem byla společnost nazvaná Realitní trhy, jejímž majitelem je Štěpánek.

On vysvětluje, že jeho firma musel zasáhnout, protože nikdo ze stavebníků nechtěl jít do akce bez obřích záloh. Tu prý zaplatil právě Štěpánek, mělo jít o 8 milionů korun. Problém je, že dnes není nikde smlouva, která by dokládala, že byl vztah mezi bytovým družstvem a Raelitními trhy stvrzen právně.

Realitní trhy se pak domluvily s firmou Ječmínek, a ta se stala vlastně subdodavatelem. Tady se však objevuje zásadní problém. Když Realitní trhy nezaplatily jakoukoli fakturu do sedmi dnů, tato povinnost přešla na bytové družstvo. 
A tímto měla vzniknout čtrnáctimilionová škoda.

Autor: Jiří Fejgl

5.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení