Pražský vrchní soud totiž zrušil rozsudek krajského soudu z 18. srpna loňského roku a uložil nové projednání případu.
„Vrchní soud ve svém usnesení krajskému soudu krajskému soudu uložil, aby zhodnotil a pečlivě zdůvodnil zejména zavinění jednotlivých obžalovaných. Případ bude znovu posuzovat stejný senát v čele s předsedou Lubošem Sovákem. Hlavní líčení nebylo zatím nařízeno, dá se však předpokládat, že by mohlo začít ještě letos,“ řekl nám včera mluvčí hradeckého soudu Michal Strnad.

Bývalého šéfa fondu Trend Miroslava Hálka poslal krajský soud v srpnu loňského roku do vězení s ostrahou na sedm let. Dalších pět mužů - Jan Cholasta, Petr Šrejtr, Luděk Špriňar, uprchlý Miroslav Vlastník a Libor Páv - obdrželo tříletý trest vězení.
Michalu Plachtovi a Petru Koženému soud loni uložil tříletý trest vězení podmíněně odložený na pět let. Jiří Trnka a Václav Dius dostali dvouletý trest vězení podmíněně odložený na tři roky. Aleše Machalíčka prvostupňový soud obžaloby zprostil.
Podle obžaloby bývalí manažeři nezákonnými machinacemi v letech 1995 až 1997 připravili desítky tisíc akcionářů o zhruba 1,4 miliardy korun.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michal Kocáb a Martin Kratochvíl. Oba před soudem vypovídali jako svědci. Hudebníci už před několika lety odmítli, že by s tunelováním měli něco společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

Kontrolu nad fondy Trend a Mercia získali obžalovaní manažeři, v čele s Miroslavem Hálkem, v polovině 90. let. Do roku 1997 podle obžaloby různými pletichami převedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, na jiné společnosti. Majetek fondu údajně vyváděli například placením kupní ceny za akcie ve splátkách po dobu až 30 let nebo uplatňováním vysokých smluvních pokut.
Začátkem roku 2000 poslal hradecký krajský soud Trend do konkurzu na základě uznání falešných pohledávek. Zcizený majetek v hodnotě přes miliardu korun se později podařilo soudně zablokovat. Jak uvedl zástupce František Fíla, policii se podařilo zajistit a vrátit do fondu Mercia asi sto milionů korun, zajištěných v Lichtenštejnsku.

Hlavní líčení s jedenácti bývalými manažery investičních fondů Trend a Mercia začalo u krajského soudu už v lednu 2006 a trvalo téměř 32 měsíců. Je tak nejdéle trvajícím procesem v historii královéhradeckého soudu. Trestní spis má přes dvacet tisíc stran. Rozsudek četl předseda senátu Luboš Sovák nebývale dlouho, přes tři a půl hodiny.

Odsouzení se proti verdiktu na místě odvolali a případem se zabývat vrchní soud. Ten rozhodl o novém projednání kauzy u hradeckého krajského soudu.