U soudu se káli, prý zklamali Česko, zemi, která jim dala možnost žít spokojeně.

Dva z nich dokonce pobírali příspěvky od úřadu práce. A nešlo o žádné drobné, jako nezaměstnaní brali až 14 tisíc měsíčně, k tomu navíc podporu na bydlení.

Podle všeho to byly mimikry, vždyť tři Syřané byli schopni sehnat milion a čtvrt (prý od příbuzných po celém světě) a v Trutnově postavit pěstírnu marihuany.

Zadrženi byli před rokem, na začátku prosince po několika měsících sledování, kdy do domu, jež měli pronajatý od Čecha Pavla Pokorného, který nakonec pomohl policii 
s řešením případu. Ten bude v pondělí opět řešit Krajský soud 
v Hradci Králové.

„Věc se narodila tak, že byli během roku 2014 prověřováni pro jinou, zvlášť závažnou trestnou činnost celorepublikovým útvarem a zhruba 
v půlce srpna vypadla informace o tom, že by mohli zřídit nelegální pěstírnu," popisuje Jan Mihula, vyšetřovatel krajské policie. „Takže jsme je začali sledovat a odposlouchávat," dodává.

Co policisté zjistili? Syřané dovezli z Nizozemska takzvané řízky, které bylo nutné 
v Česku vypěstovat. Poté měli v plánu sušinu opět vrátit do Holandska, kde by na ní vydělali větší peníze než v Česku. Počet rostlin jim dával naději, že výdělek mohl být až 3 miliony korun. Po odečtení investice tedy zisk necelé 2 miliony.

Policisté však nemohli zasáhnout hned, bylo nutné počkat, až se akce rozjede. „Bylo potřeba mít jistotu, že se skutečně jedná o pěstírnu. Zjistit přesně, kdo se kolem ní točí, ale zároveň zakročit dřív, než by bylo sklizeno," vykládá vyšetřovatel Mihula.

To se povedlo v prosinci. Syřané po zásahu odmítali vypovídat, později se snažili hodit vinu na Čecha Pokorného, od nějž měli pronajatý dům. Ukázalo se však, že to není možné, protože Pokorný byl zadlužený. „Jeho dům už byl dokonce prodaný," vysvětlil Mihula.

Policisté při sledování zjistili, jak Syřané vybavovali pěstírnu. Nakupovali elektroinstalaci, Pokorného navíc poslali autem do Nizozemska, aby přivezl další nezbytné komponenty.

„V roce 2014 se jednalo 
o největší objevenou pěstírnu v Královéhradeckém kraji," řekla tisková mluvčí krajské policie Iva Kormošová. Při prohlídce policisté objevili přes tisíc rostlin vysokých osmdesát centimetrů.

Obžalovaní starosta a varhaník by se měli dozvědět trest

Hradec Králové - Vánoce se sice blíží, přesto bude mít hradecký krajský soud ve dnech před svátky nabitý program. Vedle Syřanů a jejich pěstírny marihuany budou na programu další tři sledované případy.

VARHANÍK GRYGAR: 
V dlouho trvající kauze by měl v úterý padnout další rozsudek. Vladimír Grygar je obžalován, že si uzurpoval značnou část dotace, již dostal na rekonstrukci varhan hradecké filharmonie. Už jednou byl odsouzen, dostal podmínku, aby mohl splácet dlužnou částku.

Měl uhradit 5,3 milionu, jenže se proti tomu postavil. Odvolal se, a proto případ pokračuje.

RODIČE KRACÍKOVI: Podle všeho chtěli pomoci synovi, který je za podvody ve vězení. Proto se manželé Kracíkovi snažili vybírat peníze na základě zfalšovaných bankovních příkazů.

Podle obžaloby žena házela do sběrných boxů několika bank padělané příkazy k převodu 100 tisíc korun. Vybrala si k tomu účty tří lidí. Z devíti případů bylo šest neúspěšných. Ve třech případech však podvod vyšel a jedna
z obětí zaplatila, aniž chtěla, 300 tisíc korun.

STAROSTA HORKÝ: V této kauze jde také o peníze – a navíc i o dotace. V úterý by mohl být vyhlášen rozsudek nad Ladislavem Horkým, někdejším starostou Lipnice nad Sázavou.

Horký vedl obec v letech 2002 až 2010. Podle obžaloby neoprávněně používal peníze, které zastupitelé uvolnili na nákup pozemků, vystavoval falešné faktury a do účetnictví zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny.

Horký obvinění odmítá a tvrdí, že jeho cílem byl rozvoj obce. Připustil však, že dělal „finanční kulišárny".