VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpronevěřil miliony. Ve vězení má strávit pět let

Východní Čechy -Své podnikání si Petr Kopecký asi představoval jinak. Ve svém autobazaru ve Velkém Poříčí zprostředkovával prodeje aut, avšak získané peníze majitelům nedával. Podle soudu si přišel na dva miliony. Dalších devět si ještě půjčil.

24.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Výnosné podnikání se Petru Kopeckému nečekaně zvrtlo a stačilo šest let k tomu, aby se z něj stal mnohamilionový dlužník. Alespoň takto o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, který Kopeckého poslal za trestný čin zpronevěry na pět let do vězení. Verdikt ještě není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu k odvolání.

Petr Kopecký si před lety založil autobazar ve Velkém Poříčí na Náchodsku. Všechno by bylo skvělé, kdyby se však zřejmě nedostal do finančních potíží, které řešil po svém. Bohužel trochu svérázně a především nelegálně. V roce 2006 totiž přijal od třiadvaceti zákazníků jejich automobily za účelem dalšího prodeje. Vozidla prodal, avšak zprostředkovatelskou smlouvu nedodržel. Původním majitelům aut nezaplatil ani korunu.

„Hotovost za prodej vozidla obžalovaný vždy osobně převzal v den jejich prodeje nebo nejpozději druhý den po jejich prodeji. Takto převzaté částky jednotlivým klientům ve stanovené lhůtě ani doposud nepředal a použil je pro svou potřebu,“ uvádí obžaloba.

Obvykle se inkasovaná suma pohybovala kolem 60, 70 tisíc. V jednom případě však Kopecký zprostředkoval prodej i novějšího vozidla, za něj měl dostat od kupce 240 tisíc korun. Za necelých pět měsíců se takto získaná suma vyšplhala na více než dva miliony korun.

To však nebylo všechno. Podle spisu si Petr Kopecký začal půjčovat peníze na své podnikání už od roku 2000. Pokaždé tvrdil, že všechny prostředky použije na rozvoj svého podnikání. Neváhal ani sepsat směnku, avšak termíny splatnosti se neustále posouvaly. Podle vyšetřování totiž peníze obžalovaný použil čistě pro osobní potřebu. „Poskytovatelům půjček obžalovaný zatajil také podstatnou skutečnost, že se dostal do finančních problémů,“ dodává obžaloba.

Během šesti let si tak Petr Kopecký půjčil od dvanácti lidí více než devět milionů. Podle soudu doposud nevrátil ani korunu. „Svým jednáním obžalovaný spáchal celkovou škodu ve výši bezmála jedenácti a půl milionu korun,“ konstatoval předseda senátu Miroslav Mjartan.

Kromě pětiletého trestu odnětí svobody, pro jehož výkon by měl být obžalovaný umístěn do věznice s dozorem, rozhodl také soudní senát o zákazu činnosti. Petr Kopecký tak nesmí po dobu pěti let podnikat v žádné podobě v oboru obchodu s motorovými vozidly či zprostředkování obchodu s motorovými vozidly.

Jaké částky se podařilo obžalovanému za šest let vymámit
- Ve většině případů prodával Petr Kopecký automobily za zhruba 60 až 70 tisíc korun. Byly i případy, kdy inkasoval kolem 30 tisíc korun, ale i takové, kdy částka dosáhla 120, případně 240 tisíc. V období od 28. 6. 2006 do 15. 11. 2006 si v třiadvaceti případech přišel na 2 092 961 korun.

- Další díl trestné činnosti Petra Kopeckého spočíval podle obžaloby ve zpronevěře 9 388 438 korun, které si postupně za zhruba šest let, od roku 2000 do roku 2006, napůjčoval od dvanácti osob. Všem tvrdil, že získané prostředky použije na rozvoj svého podnikání. Peníze však využil pro svou potřebu a nikdy je nevrátil.

Autor: Silvie Špryňarová

24.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení