VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademici odmítají reformy na vysokých školách

Východní Čechy – Akademický senát Univerzity Hradec Králové se připojil ke svým kolegům a ostře se staví proti probíhajícím snahám o reformy vysokého školství. Nejde mu o zastavení reformy, ale pozastavuje se nad průběhem projednávání.

29.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

„Vadí nám, stejně jako Radě vysokých škol a akademické obci v zemi, hned několik bodů v navrhovaných věcných záměrech. Například navrhované posílení role externích aktérů v řízení vysoké školy, s jednou třetinou ministrem navržených kandidátů. Tím je potírán princip vnitřní demokracie, autonomie, suverenity a nezávislosti vysokých škol, kdy tato tradice sahá hluboko do minulosti. Hrozí, že právě tito aktéři budou prosazovat své politické, hospodářské a jiné zájmy a nebudou motivováni k zodpovědnému řízení svěřené školy,“ vysvětlil Václav Víška, předseda Akademického senátu UHK. Členům senátů se nelíbí ani novinky ohledně školného. Studenti mohou platit až 10 tisíc korun za semestr a nebo také nic – to záleží na škole. Školné je navrženo jako odložené, což vede k zadlužení studentů a jejich rodin. Tím hrozí radikální snížení platů v profesích, kde jsou již teď mzdy nízké (učitelé, lékaři). Fakticky návrh počítá s půjčkami, jež budou poskytovat banky, kterým bude stát dotovat úroky tak, aby se jim poskytování půjček vyplatilo.

Takže jde vlastně o systematickou dotaci zisků bank z veřejného sektoru. Ilustrační může být příklad z Velké Británie, kde se na univerzitách ruší studijní programy, propouštějí učitelé, zavírají katedry a fakulty. Otázkou zůstává, proč se toto musí týkat zejména oborů, které nejsou ekonomicky výdělečné?

Akademické obci se vůbec nelíbí způsob, jakým s ní ministr školství Josef Dobeš jednal.

„Senáty univerzit mají v ruce připomínky Rady vysokých škol, které byly ministru školství předány, a důsledně trvají na jejich zapracování. Ministerstvo je však doposud neakceptovalo, ačkoliv ministr Dobeš deklaruje, že jednal s akademickou reprezentací, avšak jednání rozhodně nebyla seriózní. Rada vysokých škol se například nepodílela na zpracování nových věcných záměrů,“ dodává Václav Víška. Přitom právě připomínky Rady vysokých škol by mělo ministerstvo vnímat a akceptovat.

„Podle slov ministra o obou novelách rozhodne pouze politická reprezentace, což je v rozporu se zásadami demokratického principu ve vysokém školství,“ dodal Víška.

V případě, že nezačne seriózní debata na úrovni ministerstva a reprezentace vysokých škol, připojuje se hradecká univerzita k výzvě zahájení protestních akcí.

Autor:

29.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení