VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce Pasáž se odkládá

Pardubice - Zastupitelé Pardubic měli včera rozhodnout o prodeji významné zchátralé památky. Dali si však ještě dva měsíce na rozmyšlenou.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Pasáž na třídě Míru v PardubicíchFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Speciálně kvůli dalšímu osudu památkově chráněné Pasáže se včera sešli pardubičtí zastupitelé. Na stole měli jedinou nabídku od Pražské správy nemovitostí. Výběr kupce ale doprovází stín pochybností a trestní oznámení podané skupinou pardubických patriotů na pletichy ve výběrovém řízení poté, co byli ze soutěže vyřazeni. Opozice se proto chystala navrhnout, aby se Pasáž v tuto chvíli neprodávala a navíc počátkem týdne vyzvala k rezignaci Milana Tichého, předsedu představenstva Městského rozvojového fondu Pardubice. Nic zásadního a dramatického se nakonec včera nekonalo. Zastupitelé si dali ve věci prodeje Pasáže dva měsíce času na rozmyšlenou.

Přímo na místě

Samotnému projednání prodeje Pasáže předcházela prohlídka prostor této významné stavby, kam jinak není volný přístup. Většina zastupitelů se hodinu před jednáním shromáždila pod její prosklenou střechou, skrz níž během dešťů stéká voda na historickou dlažbu uvnitř. Zastupitelé se poté dostali do opuštěných bytů, které byly před lety vyklizeny před plánovanou rekonstrukcí. K té však nedošlo a tomu i odpovídá jejich stav po dlouhé době chátrání. „Nechtěl bych to ani za korunu,“ nesly se chodbou šprýmy některých volených zástupců města ke stavu „rodinného stříbra“ Pardubic.

Napadají soutěž

Nyní je tedy alespoň na prodej. O budovu známého architekta Ladislava Machoně ale v poslední obchodní veřejné soutěži – v pořadí druhé – projevily zájem pouze dva subjekty. Pražská správa nemovitostí s nabídkou 46 milionů korun za samotnou Pasáž s přilehlým domem a pozemky. Druhý zájemce, jímž je skupina patriotů Pardubic - byl vyřazen pro nesplnění podmínek soutěže. Nabízel ale cenu v rozmezí 80 až 100 milionů korun. Miloslav Šimek, který skupinu zastupuje, s vyřazením nesouhlasí a podal trestní oznámení. Osobně si ještě na zastupitele vycházející z útrob Pasáže počkal a rozdal jim text své verze průběhu soutěže. Svou troškou do mlýna před samotným jednáním na radnici přispěl dopisem i architekt a zastupitel města Miroslav Petráň, jenž své kolegy v nejvyšším orgánu města od prodeje Pasáže zrazoval.

Pasáž zatím neprodají, za dva měsíce možná, řeklo město

Nejdříve prohlídka útrob samotné památky, pak rozhodnutí o tom, co bude dál se zchátralou Pasáží z 20. let minulého století. Takový byl scénář včerejšího jednání Zastupitelstva města Pardubic, jež mělo rozhodnout o nabídce jediného kupce vzešlého z veřejné obchodní soutěže na prodej Pasáže. Tím je Pražská správa nemovitostí s nabídkou 46 milionů korun. Její jednatel Michal Malý také předstoupil před zastupitele a osobně je seznámil s plány, které jeho firma s Pasáží má. „Jsme česká, čitelná firma,“ uvedl a sám si položil řečnickou otázku, co je dobrá nabídka. „Sto třicet milionů korun je absolutně nereálná a nesmyslná.“ Michal Malý tak narážel na částku, s níž se operuje rok a půl od doby, kdy o Pasáž usiloval nizozemský developer.

Z Grandu do Pasáže

Ale pro město bohužel jenom ústně. Pražská správa nemovitostí se do druhé soutěže vyhlášené Městským rozvojovým fondem Pardubice letos na jaře přihlásila s nabídkou podstatně menší. Městu nabízená cena je ale podle Malého taková, aby se jejich firmě investice vrátila za standardních patnáct let. „Z nostalgie k Pasáži to nedělám, jsem navíc Hradečák,“ odlehčil situaci jednatel firmy, která jenom vloni obdobným způsobem zakoupila nemovitosti po republice v ceně 1,2 miliardy korun. Má tak podle Malého dostatek peněz na její opravu, v níž by poté mohla najít zázemí její pardubická pobočka, která se nyní nachází v Grandu. „Do konce roku 2010 by mohla být Pasáž zrekonstruována do původního stavu. Jsme připraveni požadavky památkářů respektovat,“ prohlásil jednatel s tím, že zde budou byty i kanceláře.

Po vystoupení zástupce firmy se strhla již tradiční debata zastupitelů s často opačnými názory na celou záležitost. Primátor ale poté všechny seznámil s návrhem rady města, která k němu dospěla v čase mezi prohlídkou Pasáže a zahájením zasedání. A sice, že město ještě konečný verdikt o prodeji Pasáže nevyřkne a prodlouží vyhodnocení soutěže o dva měsíce. Pro tento návrh zvedla ruku drtivá většina zastupitelstva.

Autor: Petr Doubrava

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení