VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anonym uvedl, že učitelé šikanovali na kurzu své žáky

Pardubice/Chroustovice - Při porušení pravidel či nekázni házeli studenti kostkou, která rozhodla, jaký bude trest.

31.3.2010 38
SDÍLEJ:

Jaroslav Bálek, ředitel Odborného učiliště a praktické školy v Chroustovicích byl dočasně postaven „mimo službu“. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Podle anonymního udání byli žáci Odborného učiliště a Praktické školy Chroustovice šikanováni svými učiteli. Anonymní dopis obdržela radní zodpovědná za školství Jana Pernicová.

„Byl mi doručen dopis s fotografiemi z lyžařského kurzu Praktické školy Chroustovice. Na nich byli zachyceni žáci ve zvláštních neobvyklých pozicích,“ uvedla Pernicová.

„Pro tuto chvíli byla pozastavena funkce ředitele školy Jaroslava Bálka. Po dobu šetření nehodlám vydávat zásadní rozhodnutí,“ řekla Pernicová.

Kostka rozhodla, jaký bude trest

Podle dopisu byli žáci na lyžařském kurzu ponižováni svými učiteli. Studenti byli při nesplnění nějakého úkolu či porušení pravidel trestáni. O tom, jaký bude trest, se rozhodovalo hodem kostkou. Jedním z trestů bylo polévání studenou vodou, venku ve spodním prádle.
Dopis zřejmě zaslala jedna ze studentek, která se kurzu zúčastnila. Její spolužáci, kteří se k věci včera rozhodli vyjádřit, však uvedené pratiky jako ponižování a šikanu neberou. „Podle mě se nestalo nic zvláštního. Na systému trestů jsme se domluvili. To, co na kostce padlo, jsme prostě udělali, když jsme porušili pravidla. Nikdo nás nenutil. Dělali jsme to , protože jsme se jako kolektiv domluvili,“ sdělil jeden ze studentů, který s ohledem na svou nezletilost nemohl být jmenován.

„Já jsem si to užíval. Byla to zábava. Neměli jsme pocit, že nás ponižují. Nikdo si tam nestěžoval, že mu to vadí,“ konstatoval další student.
Přestože všichni souhlasili, že fotografie „vykonávání trestů“ nikam nedají, objevili se na internetu.

„Nevadilo mi se nechat polévat ve spodním prádle vodou. Nikdo mě tam neviděl. Ale vadí mi, že jsou teď moje fotky na internetu,“ prohlásila studentka, která se kurzu zúčastnila a na inkriminovaných fotografiích je zachycena při „trestu“ polévání vodou ve spodním prádle.

Šlo snad o mstu ze strany učitele?

Funkce ředitele chroustovického učiliště Jaroslava Bálka byla prozatím hejtmanem Pardubického kraje a chrudimským zastupitelstvem pozastavena. „O věci jsem se dozvěděl teprve včera. V tuto chvíli musíme vyšetřit, v jaké pozici žáci vystupují. Hlavní závěr by měli říct žáci, kteří jsou na fotografiích,“ upřesnil Jaroslav Bálek.

Podle informací byl kurz veden zkušenými pedagogy s vysokoškolským vzděláním. Přítomni byli čtyři učitelé, dva muži a dvě ženy ve věku 30 až 40 let.

Jeden z těchto učitelů ze školy odchází. I podle ředitele Bálka by se mohlo jednat o jakousi mstu z jeho strany. V protikladu k tomu jsou tu však výpovědi studentů, kteří brali vykonávání trestů jako zábavu.

„V tuto chvíli se dá na fotografie pohlížet z různých úhlů. Vše je vytržené z kontextu a nikdo neví, proč to na výcviku takto fungovalo a proč to děti dělaly a jaká byla pravidla,“ konstatovala ředitelka Pedagogicko - psychologické poradny Ústí nad Orlicí Petra Novotná.

Monika Suchá

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení