VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auta prý musí z centra mizet, ne se jen schovávat pod zem

Pardubice - „Vybudování tunelu na náměstí Republiky by bylo necitlivým zásahem do středu Pardubic”

19.10.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V posledních dnech se v Pardubicích opět otevřela diskuze ohledně vytvoření podjezdu na náměstí Republiky. „Návrh ale problém s dopravou v centru města neřeší, pouze ho překrývá a navíc znemožní skutečné zhodnocení tohoto prostoru v budoucnosti,” uvedla Eliška Nováková z občanského sdružení Město na kole.

Jde o radikální zásah do města

„Vybudování tunelu na náměstí Republiky je necitlivým zásahem do centra města, který půjde v budoucnu jen těžko a opět nákladně vracet do původního stavu. Město již podruhé v historii tohoto místa ustupuje automobilové dopravě a obětuje jí jeden z potenciálně nejcennějších prostorů v Pardubicích – tentokrát ještě drastičtějším způsobem než v 60. letech,” dodala Eliška Nováková.

„Vzniknout má sice nový pobytový prostor, ten však bude příjemný jen při pohybu mezi třídou Míru a Zelenou bránou. Při jakémkoli vychýlení z této trasy se člověku naskytne pohled na betonové rampy podjezdu, které nejsou důstojným sousedem cenných historických budov,” pravila.

Zahloubení vozovky má zajistit pěší propojení třídy Míru s Pernštýnským náměstím, tedy dvou veřejných prostorů, které v současné době svou atraktivitu ztrácejí. „Pokud je tato pěší vazba jediným důvodem pro tak nákladnou stavbu, pak je to investice značně nejistá. Smysluplnější by bylo začít rekonstrukcí špatně fungující třídy Míru než zajišťovat její propojení s okolím. Záměr vybudovat podjezd není navíc zachycen v žádném koncepčním materiálu nebo plánu, který by byl podroben diskuzi odborníků či veřejnosti. Dokud se investice budou dělat tak, jak zrovna přicházejí peníze, bez toho, aby byly promyšleny konsekvence, a bez posouzení dalších alternativ, nebudou chystaná opatření nikdy smysluplná,” nechal se slyšet další z členů občanského sdružení Jakub Kutílek.

Podjezd neřeší navazující úseky

Stavbou podjezdu se podle něj nezlepší situace ani na souvisejících úsecích: na Sukově třídě, která centrum odřezává od Tyršových sadů, či v ulicích Jahnova a Bubeníkova, které jsou taktéž nadměrně zatíženy automobilovou dopravou. „Drahé opatření na nejpalčivějším místě navíc snižuje pravděpodobnost komplexního řešení tohoto průjezdu centrem města,” prohlásil Jakub Kutílek.

Návrh podle něj nepracuje s možností přesunout část vozidel na rychlodráhu. „Mnozí si dnes jízdou kolem Zelené brány pouze zkracují cestu. Zúžením do dvoupruhu se kapacita nesníží, pro tu je totiž rozhodující křižovatka. Vyrušení stávajícího přechodu pro chodce naopak automobilům průjezd usnadní,” řekl.

Podjezd zvyšuje znečištění ovzduší

Protože je rampa stoupající z podjezdu v těsné blízkosti světelně řízené křižovatky, bude na ní podle členů občanského sdružení Město na kole docházet k zastavování a opětovnému rozjíždění vozidel, čímž se zvýší zatížení hlukem a exhalacemi.

„Naše představa o podobě náměstí Republiky se zakládá na víře, že se v budoucnu prostředí nejen v centru Pardubic přestane přizpůsobovat rostoucím potřebám automobilové dopravy,” shodli se členové sdružení Město na kole.

„V dlouhodobém výhledu by měla být automobilová doprava v prostoru náměstí Republiky omezena až na nezbytné minimum. Pak by bylo možné vozovku na náměstí Republiky zúžit. Prozatím navrhujeme vyznačení vyhrazených pruhů pro autobusy a jízdní kola. To usnadní přecházení na náměstí Republiky i na Sukově třídě. Kromě toho tato opatření povedou ke zvýšení komfortu cyklistů, veřejné dopravy a snížení atraktivity průjezdu centrem pro motoristy,” uzavřeli.

19.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější.

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Waynes se vyhoupli do čela slowpitchové ligy

Pardubice – Vedou! Ve výhni trutnovského Red fieldu pokračovala za účasti pěti český a dvou německých týmů pátým kolem Česká slowpitchová liga. O první tři místa se podělili Hangarounds, Rytíři Trutnov a Waynes Pardubice. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení