VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Automatické mlýny brzy opustí poslední zaměstnanci. Co bude dál?

Pardubice – Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích na konci března opustí poslední zaměstnanci.

12.3.2013 3
SDÍLEJ:

Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jedna z nevýraznějších dominant města od architekta Josefa Gočára je na prodej.
Loni v květnu skončila výroba mouky, na konci tohoto měsíce se zastaví i stroje na balení krupičky a pekařských směsí. Informoval o tom výkonný ředitel firmy GoogMills Česko Pavel Skřivan.
„Domnívám se, že jediný potenciální kupec je město. Je otázkou času, kdy se o to začne zajímat, aby to neskončilo tak, že tu někdo zbourá novější objekty a postaví tu Tesco," konstatoval Pavel Skřivan.

Jak objekt využít?

Společnost chce s městem nejdříve jednat o možnostech, jak by se dal památkově chráněný areál využít, a teprve potom se bavit o ceně, která je v řádech desítek milionů korun. Ve spolupráci s architekty připravuje studii, jak lze budovy využít.

„Troufám si tvrdit, že veřejná správa by měla mít objekty, které jsou významné. Automatické mlýny jsou významná dominanta," sdělil náměstek pardubické primátorky František Brendl. Dodal však, že o všem musí rozhodnout zastupitelstvo.

Automatické turbínové mlýny se silem projektoval architekt Josef Gočár pro bratry Winternitzovy. Hranol levého křídla s vedle stojícím silem se stavěl v letech 1909 až 1911. Stavba vychází z anglosaské tradice a charakterizuje ji režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Za první republiky silo a levé křídlo propojil prampouch, zděný rozpěrný oblouk, a některé části ozdobila atika, jež vypadá jako hradní cimbuří. V 60. letech levé křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, která se snaží respektovat původní stavbu. V areálu jsou ještě další stavby, které do architektonického konceptu už nezapadají.

Ikona města

„Mlýny jsou ikona města a jsou v dobrém stavu, nevykazují statickou nebo jinou zásadní chybu. Není to areál, do kterého se hned musí napumpovat 100 milionů korun. Jedna velká investice to může spíš poškodit," řekl architekt Ondřej Teplý, který zhotovuje studii využitelnosti.

Autor: Redakce, ČTK

12.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Ivan Hlas

Pernštejnská Fortuna láká na Spirituál kvintet, Ivana Hlase i Ivo Jahelku

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

Pardubice – Odvážný plán. Jmenuje se návrat do ŽBL. Sice do dvou let, ale je vskutku smělý. Za necelé dva měsíce zahájí mistrovskou část nové sezony 2017/18 prvoligové basketbalistky BK Studánka Pardubice. 

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Rosice – O víkendu se na rosickém nádraží uskuteční setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic, některé větší typy nabídnou i svezení. 

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení