Dva a půl roku trvala „bitva“ o spalovnu průmyslových odpadů, kterou chce nedaleko Pardubic provozovat česko-rakouská společnost AVE CZ. V neděli k tomu ministerstvo životního prostředí vydalo po projednání vlivu tohoto záměru na životní prostředí (EIA) nesouhlasné stanovisko. Připojilo se tak k desetitisícům odpůrců této stavby.

„Mám ohromnou radost z toho, že ministerstvo stavbu spalovny odmítlo. Ve hře totiž nebylo pouze zdraví obyvatel a stav životního prostředí, ale také zájem lidí o věci veřejné. I ministerstvo připustilo, že s tak masivním odporem, jaký se vzedmul proti projektu spalovny, se ještě nesetkalo. Obával jsem se, že všichni ti lidé, kteří se proti spalovně postavili, ztratí v případě ministerského souhlasu víru v tento stát, víru v to, že mohou něco změnit, že rezignují na dění kolem sebe a uzavřou se do svých ulit,“ řekl pardubický primátor Jaroslav Deml.

Kontrola veřejnosti musí fungovat dál

Je ale přesvědčen o tom, že odmítavým stanoviskem MŽP „případ spalovna“ nekončí. „Společnost AVE CZ bude jistě dál usilovat o realizaci svého záměru, což jí zákon umožňuje. Může například verdikt ministerstva napadnout a pokusit se o obnovu řízení, nebo požádat o stavební povolení. Stanovisko ministerstva je pouze doporučující a stavební úřad se jím nemusí řídit. Kontrola veřejnosti tedy musí fungovat dál,“ uvedl primátor Pardubic.

Záměr zmodernizovat starou spalovnu v Rybitví oznámila společnost AVE v červenci 2007. Vyvolala tím lavinu nesouhlasu jednotlivých obyvatel, ekologických i občanských sdružení, ale také měst a obcí ležících v širokém okolí. Petici požadující, aby kompetentní orgány státní správy upřednostnily zájem veřejný – zdraví obyvatel, ochranu životního prostředí a majetku před ekonomickým zájmem soukromé firmy, podepsalo téměř padesát tisíc lidí.

Veřejného projednávání záměru, které se muselo konat v ČEZ Areně, se zúčastnilo na sedm tisíc obyvatel Pardubicka, Královéhradecka a Chrudimska, tedy regionů, které by byly spalovnou dotčeny nejvíce. „Všichni, kteří se ve věci spalovny angažovali, si zaslouží poděkování. Já osobně bych rád poděkoval zejména členům občanského sdružení Stop spalovně. Odvedli kus dobré práce a zamítavé stanovisko je především jejich zásluha,“ pravil Deml.

Rakušané neodpověděli

Na druhé straně je primátor zklamán postojem hornorakouské vlády, která je nepřímým vlastníkem společnosti AVE CZ a je známa tím, že se dlouhodobě zasazuje o zdravé životní prostředí.

„Společně s hejtmanem Pardubického kraje jsme se dopisem obrátili na hornorakouského hejtmana, mrzí mě, že jsme mu nestáli za odpověď,“ sdělil primátor.

Otázkou existence spalovny v Rybitví se v lednu zabýval i senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice společně s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Věřím, že i zájem a podpora senátorů naší věci pomohly,“ uzavřel Deml.